Przejdź do treści

Skutki występowania smogu w powietrzu.

smog w powietrzu

W rankingu 50 miast najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej aż 33 miasta jest położonych w Polsce. Podczas sytuacji smogowej występuje ograniczenie widoczności. W skład smogu wchodzą szkodliwe związki chemiczne, które są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Jakie mogą być skutki występowania smogu w powietrzu?

Skutki występowania smogu w powietrzu niekorzystnie wpływają na samopoczucie i jakość życia. Jaki wpływ na nasze życie ma zanieczyszczone powietrze i jak się chronić przed skutkami występowania smogu w powietrzu, którym oddychamy?

Czym jest smog i rodzaje smogu?

Smog jest to nienaturalne zjawisko atmosferyczne charakterystyczne dla obszarów miejskich. Powstaje w wyniku przekształceń zanieczyszczeń wprowadzonych do powietrza przez człowieka w warunkach nałożenia się niekorzystnych zjawisk atmosferycznych takich jak: brak wiatru i inwersja temperatury (wzrost temperatury wraz z wysokością).

Wyróżniamy dwa rodzaje smogu, które ze względu na rodzaj i stężenie zanieczyszczeń oba występują w polskich miastach.

Smog klasyczny (londyński) o właściwościach redukujących i kwasowych. Ten rodzaj smogu występuje głównie od listopada do lutego podczas inwersji temperatury w umiarkowanej strefie klimatycznej. Do jego powstania niezbędne są duże stężenia takich zanieczyszczeń jak: tlenek siarki (IV), pył zawieszony i w mniejszym stopniu tlenki azotu i tlenek węgla;

Smog fotochemiczny (typu Los Angeles) o właściwościach utleniających, powstaje najczęściej w miesiącach letnich w warunkach silnego nasłonecznienia i wysokiej temperatury. W tym przypadku niezbędne są duże stężenia tlenków azotu i węglowodorów pochodzących głównie z samochodów. Powstałe w wyniku przemian fotochemicznych zanieczyszczenia wtórne mają właściwości silnie drażniące.

Przyczyny i skutki smogu.

Przyczyną powstania problemu niskiej emisji jest zaspokajanie najzwyklejszych ludzkich potrzeb takich jak ogrzewanie czy komunikacja samochodowa. Aktualnie największym problemem i źródłem zanieczyszczenia powietrza jest emisja z kotłowni lokalnych i palenisk indywidualnych. Wynika to z braku świadomości społeczeństwa na temat paliw, jakimi ogrzewają swoje domy oraz w jakich piecach. A ma to ogromne znaczenie na jakość wdychanego przez nich powietrza.

Najbardziej odczuwalnymi skutkami niskiej emisji są: zwiększony poziom zachorowalności na choroby układu oddechowego oraz nowotworowe. Życie w zanieczyszczonym powietrzu może prowadzić do zmian anatomicznych mózgu, udaru mózgu czy Alzheimera. Nawet u osób zdrowych krótkotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu może źle wpływać na człowieka. Może występować podrażnienie spojówek, krtani, tchawicy, stany zapalne, alergie, patologiczne zmęczenie, spadek tolerancji wysiłku, problemy z pamięcią i koncentracją, wyższy poziom niepokoju czy stany depresyjne.

Jak chronić się przed smogiem?

Niestety nie można całkowicie usunąć problemu. Możemy jedynie zminimalizować skutki poprzez propagowanie i szerzenie świadomości ekologicznej wśród innych. Poprzez nakłanianie, aby przynajmniej raz w miesiącu wybrać komunikację miejską zamiast samochodu. Należy także zmienić sposób opalania w domach i wybrać alternatywne ekologiczne formy ogrzewania. Należy też zwiększać obszary zielone w miastach i tworzyć parki z drzewami, które pobierają złe powietrze, a wydalają czysty tlen niezbędny do funkcjonowania. Sposobem na ochronę przed smogiem są specjalne maseczki antysmogowe, które są ogólnodostępne.

Ważne jest informowanie społeczeństwa o wysokim stężeniu pyłu zawieszonego w powietrzu, aby mieszkańcy mogli najgorsze momenty w razie możliwości przeczekać w domu. Stan jakości powietrza możemy sprawdzić w internecie bądź aplikacji Airly.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin KAMYK Kamiński
19 lutego 2020 13:34

Niestety w naszym kraju wciąż wmawia się ideologię, że brudny węgiel to „czarne złoto”. Trzeba zmienić najpierw mentalność ludzi, szczególnie na Śląsku wyjaśniając im, że plastik i węgiel nie są mile widziane przez ludzkość.

Kasia Gosposia
3 marca 2020 21:51

Myślę, że drobnymi kroczkami wyjdziemy z tej niechlubnej listy. Władze miast powinny jednak bardziej informować mieszkańców o możliwościach dopłat do wymiany pieca na bardziej ekologiczny czy też o bezpłatnej komunikacji miejskiej danego dnia.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x