Proces rekrutacji to proces składający się z kilku etapów, którego celem jest pozyskanie nowych kandydatów do pracy. Przebieg procesu rekrutacyjnego uzależniony jest od kilku czynników. Pominięcie bądź źle zinterpretowanie któregoś z nich może spowodować, że zostanie wybrany niewłaściwy kandydat. Po jakimś czasie znowu trzeba szukać nowego kandydata na to samo stanowisko.
Co należy wziąć pod uwagę, aby znaleźć idealnego kandydata na stanowisko pracy? Jak wygląda proces rekrutacji od A do Z?
Praca rekrutera to można powiedzieć trudna robota. Zaczyna się już od stworzenia ogłoszenia o pracę, a kończy na ofercie zatrudnienia i informacji dla pozostałych kandydatów o odrzuceniu. Proces rekrutacji składa się z kilku etapów następujących jeden po drugim. Osoby poszukujące pracy oczekują, że rektuter odezwie się do nich jako pierwszy. Niestety osoby pracujące w HR muszą przejrzeć czasami kilkadziesiąt tysięcy setek nadesłanych CV. Od strony rekrutera może to być męczące, a nawet monotonne. Zanim rekruterzy zaproszą kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne, to muszą najpierw stworzyć miejsce pracy. Potem utworzyć profil kandydata spełniającego wymagania przyszłego pracodawcy.
Opis stanowiska pracy.
Pierwszym etapem rekrutacji jest stworzenie stanowiska pracy, a następnie scharakteryzowanie idealnego kandydata na to stanowisko. W opisie stanowiska pracy należy uwzględnić czynności, jakie pracownik będzie wykonywał na danym stanowisku pracy po zatrudnieniu. Następnym etapem jest stworzenie profilu kandydata, czyli wymagania wobec kandydata ubiegającego się na to stanowisko.
Ogłoszenie o wolnym stanowisku.
Po stworzeniu opisu stanowiska i profilu kandydata można już dodać ogłoszenie o poszukiwaniu pracownika do pracy. Gdzie dodawać ogłoszenia o pracę? W dobie mediów społecznościowych jest to proste. Rekruter czasami najpierw pyta swoich znajomych na fb czy ktoś jest zainteresowany pracą. Dopiero później ogłoszenie trafia na branżowe portale typu LinkedIn czy Goldenline albo pracuj.pl. Potem następuje etap przyjmowania zgłoszeń, który może trwać nawet do miesiąca.
Analiza dokumentów aplikacyjnych zajmuje rekruterom większą część czasu całego procesu rekrutacji, ponieważ na jedno stanowisko ubiega się kilkadziesiąt tysięcy osób. Często rekruterzy nie są w stanie przejrzeć wszystkich ofert i zdarza się, że niektóre są pomijane.
Stworzenie planu rekrutacji i selekcji.
Trendy rekrutacyjne na polskim rynku pracy zmieniają się, po części przyczyniła się do tego pandemia, ale także inne czynniki. Dawniej pracodawcy poszukiwali pracowników z doświadczeniem. Dzisiaj bardziej zwracają uwagę na kompetencje miękkie, czyli na umiejętność adaptacji do nowego środowiska i predyspozycje do wykonywania danej pracy. Pracodawcy są w stanie zainwestować w dokształcenie zawodowe pracownika, kiedy już znajdą idealnego kandydata. Natomiast pracownicy szukają pracy za określone wynagrodzenie, ale także takiej pracy, w której będą mogli się rozwijać i awansować.
Metody selekcji.
Aktualnie rekruterzy stosują metodę wyszukiwania bezpośredniego (tzw. direct search). Polega ona na szukaniu specjalistów bezpośrednio. Za pomocą takich metod, które pozwalają na precyzyjne dotarcie do potencjalnego kandydata, który spełnia wszystkie niezbędne wymagania potrzebne do wykonywania zadań na danym stanowisku.
Kolejną metodą selekcji stosowaną w procesie rekrutacji pracowników jest Assessment Center. Jest to metoda wielowymiarowa, która pozwala na zebranie informacji na temat wiedzy i umiejętności oraz ocenie, którzy kandydaci spełniają wymagania pracodawcy. Uważana jest za najbardziej skuteczną metodę trafnego przewidywania dopasowania osoby do przyszłego stanowiska pracy. Oprócz tego rekruterzy stosują także różne testy psychologiczne oraz merytoryczne (w przypadku pracowników IT i specjalistów), testy predyspozycji i kompetencji, a także testy językowe.
Nową usługą w rekrutacjach, która dopiero wchodzi na polski rynek, jest Program Pozyskiwania Talentów, w ramach którego agencja doradcza wyszukuje kandydatów z największym potencjałem. Polega to na weryfikacji kompetencji kandydatów, analizowaniu ich doświadczenia zawodowego oraz diagnozowaniu profilu osobowego. Kolejnym etapem jest udostępnienie szczegółowych raportów na temat kandydatów potencjalnym pracodawcom poprzez wyspecjalizowany portal. Użytkownicy takiego programu mogą samodzielnie umawiać się na spotkania z interesującymi ich osobami. Następnie w ramach procesu selekcji prowadzonej według własnych standardów, dokonywać weryfikacji kandydata w zakresie jego zdolności i przydatności dla organizacji.
Sprawdzanie zgodności informacji.
Po analizie i selekcji wszystkich zgłoszonych dokumentów aplikacyjnych następuje wyczekiwany moment dla wszystkich pracowników, czyli zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, która ma na celu sprawdzenie zgodności informacji zawartych w CV ze stanem faktycznym. Rekruterzy mogą to zrobić również zdalnie przez telefon zadając kilka pytań odsiewnych, które wyeliminują kolejnych kandydatów. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to praktycznie już końcowy etap pracy rekrutera, dlatego czasami może wydawać się, że poszukiwanie pracy trwa zbyt długo.
Oferta zatrudnienia.
Proces rekrutacji kończy się kiedy spośród wszystkich kandydatów zostanie wyłoniony jeden najlepszy i zostanie zatrudniony na stanowisko, o które się ubiegał. Rekruter musi jeszcze poinformować pozostałych kandydatów o zakończeniu procesu rekrutacyjnego oraz podziękować za udział w rekrutacji.