Przejdź do treści

Ustalenie stawki, czyli jak wycenić swoją pracę?

ustalanie stawki

Praca na etacie jest dobra. Nie musisz martwić się o wszystkie opłaty związane z ZUS, bo to wszystko jest obowiązkiem pracodawcy. Jednak decydując się na założenie swojej działalności, musisz precyzyjnie ustalić, ile chcesz zarabiać. Ustalenie stawki jest stosunkowo proste, pod warunkiem że weźmiesz pod uwagę kilka czynników.

Ustalenie stawki jest kluczowym elementem kiedy przygotowujesz się do założenia własnej działalności. Jak wycenić swoją pracę, aby zarobić na życie?

Plusy i minusy działalności gospodarczej.

Prowadzenie własnej działalności ma swoje plusy, bo nie masz szefa nad głową, pracujesz kiedy chcesz i jak chcesz. Jednak zawsze pod koniec miesiąca wszystkie prace administracyjne związane z wypełnianiem dokumentów do ZUS, opłacanie składek zdrowotnych, do urzędu skarbowego są na twojej głowie.

ustalenie stawki

Jak wycenić swoją pracę?

Pierwsze co musisz zrobić to zrobić research rynku. Sprawdź, jakie są stawki w twojej branży. Porównaj ceny u konkurencji i zapisz je sobie w postaci widełek.

Koszty stałe i zmienne

Przy wycenie pracy musisz wziąć pod uwagę koszty stałe i zmienne. Koszty stałe to takie, które ponosisz niezależnie od przychodu, czyli wszelkie opłaty za mieszkanie, rachunki, jedzenie. Natomiast koszty zmienne są bezpośrednio związane z produkcją. Przykładowo chcesz wydać książkę, to musisz uwzględnić koszty wydania książki.

ustalenie stawki
Musisz określić swoje potrzeby

Jednym z pytań na rozmowach o pracę jest „ile chciałby/chciałaby Pan/Pani zarabiać?”. Jest to bardzo ważne pytanie również z punktu widzenia prowadzenia działalności. Podobnie jak koszty dzielimy na stałe i zmienne, tak i potrzeby należy podzielić na pierwotne i wtórne. Przy określaniu potrzeb pomocna jest piramida Maslowa, gdzie na samym dole znajdują się potrzeby fizjologiczne (potrzeba jedzenia, snu). Nieco wyżej jest potrzeba bezpieczeństwa. Warto zadbać o oszczędności na emeryturę, na czarną godzinę, fundusz chorobowy, utrzymanie rodziny). Kolejną potrzebą każdego człowieka jest przynależność i potrzeba kontaktu z ludźmi, w tym miłość, przyjaźń. Każdy z nas pragnie uznania i pochwał. Warto także uwzględnić potrzeby rozwoju. Rozwój i zdobywanie nowych umiejętności jest bardzo potrzebne, dlatego warto także posiadać środki na edukację, a także na wakacje. Potrzeby mogą mieć nieokreśloną wartość, więc nie musisz określać dokładnej kwoty, ale najlepiej ustalić większą niż za małą.

Musisz określić swoją stawkę za godzinę

I tutaj wracamy do pytania, ile chciałbyś zarabiać? Określając swoją stawkę za godzinę najlepiej zrobić to w 3 wariantach: racjonalna, pesymistyczna oraz optymistyczna. Racjonalna to podstawa wszystkich bieżących wyliczeń, którą możesz podnieść za rok. Pesymistyczna to minimalna i poniżej niej odrzucasz potencjalnego klienta. Optymistyczna to cel, do którego stawka racjonalna będzie dążyła w przyszłości. Prawo Murphiego mówi, że „jeśli istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo popełnienia błędu, to błąd na pewno zostanie popełniony”. Dlatego jeżeli zdarzy ci się, że źle wyliczysz godziny pracy lub klient będzie trudny, to do wyliczonej stawki dodaj 10%, w ten sposób stworzysz dla siebie fundusz na czarną godzinę.

Mam nadzieję, że mój artykuł okazał się pomocny i już będziesz wiedział/ła jak wyceniać swoją pracę.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk Tarachoń
Admin
19 sierpnia 2022 22:47

Wycena swojej pracy, to najtrudniejsze zadanie w pracy zwłaszcza samodzielnej. :/ Trzeba dużo się nakombinować i przetestować działanie różnych ofert. Warto też słuchać klientów, dlaczego cena im nie odpowiada, potrafiąc przy tym zbijać obiekcje.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x