Przejdź do treści

Test predyspozycji zawodowych PERSO.IN

test predyspozycji zawodowych

Każdy ma swoje mocne strony, które warto podkreślać oraz słabe strony, nad którymi trzeba pracować. Dlatego dobrze jest zrobić sobie badanie, jaką masz osobowość. Test predyspozycji zawodowych PERSO.IN może przydać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dlaczego warto wykonać test predyspozycji zawodowych? Czy poznanie swojej osobowości pozwoli na lepsze osiąganie celu? Jakie korzyści daje wykonanie badania osobowości dla nas samych, a jakie dla pracodawcy?

Kiedy najlepiej poznać swoją osobowość?

To normalne, że w młodym wieku zadajemy sobie pytania: Kim jestem? Dlaczego taki jestem? W jaki sposób odbierają mnie znajomi? Nastolatkowie próbują metodą prób i błędów zbudować swoją tożsamość. W młodym wieku kształtuje się nasza osobowość. Młodzi ludzie szukają sensu życia, akceptacji społeczeństwa, wszystkiego co pozwoli im na lepsze poznanie siebie. W głowie młodego człowieka pojawia się tysiące pytań oraz wiele trudnych decyzji do podjęcia. Musi zdecydować jaką szkołę średnią ma wybrać, potem studia. Kiedy nie znajduje odpowiedzi czuje się zagubiony i samotny, szuka wsparcia u rodziców i w otoczeniu. Umiejętne wprowadzenie dziecka w nieznaną i egzotyczną dorosłość jest procesem stopniowym. Nie czas jest tutaj najważniejszy, tylko harmonijny rozwój psychiczny młodego człowieka. Zbyt nagłe rzucenie na głęboką wodę budzi przerażenie i prowokuje kłótnie, natomiast z kolei trzymanie dziecka pod kloszem nie umożliwi mu zdrowego samorozwoju. Dlatego najlepiej zgłosić się po poradę do specjalisty.

Czym jest test predyspozycji zawodowych PERSO.IN?

Badanie osobowości pozwala zwiększyć swoją samoświadomość poprzez poznanie swoich mocnych i słabych stron. Badanie ma postać testu, które trwa ok. 20 minut. W wyniku otrzymujemy 45 stronnicowy raport, który może posłużyć jako drogowskaz do pracy nad sobą. Nauczysz się jak wykorzystać swoją osobowość do osiągania twoich celów. Dodatkowo pomoże lepiej zrozumieć twoje emocje, myśli, uczucia i zachowania. Ponadto raport to solidna dawka wiedzy dla pracodawcy jak z tobą rozmawiać, motywować, czego unikać, czym zainteresować. Kiedy Ty i Twój pracodawca wzajemnie się poznacie, to wpłynie to korzystnie na satysfakcję członków zespołu i integracje pracowników. Wynik osobowości to nie tylko natężenie cechy (w skali 1 – 10) w każdym z pięciu obszarów, a dodatkowe 30 mniejszych cech, które składają się na osobowość. Daje to ponad 204 biliony możliwych kombinacji.

Jaki jest zakres badania PERSO.IN?

Jak wspomniałam badanie ma postać testu, a po zakończeniu otrzymujemy raport mailem. Badanie sprawdza nasze predyspozycje w 5 obszarach: Ludzie, Doświadczenia, Obowiązki, Stymulatory i Trudności.

Nie ma czegoś takiego jak “zła osobowość”. Pewne cechy mogą być powszechnie uważane za wady lub też Ty sam możesz ich w sobie nie akceptować. Wszystkie jednak mają swoje mocne i słabe strony.

People – Ludzie

W obszarze pierwszym Ludzie wynik pokazuje jaką postawę przyjmujemy wobec innych, jak bardzo koncentrujemy się na potrzebach innych, czy może jesteśmy bardziej skoncentrowani na sobie. Ile informacji o sobie ujawniamy obcym oraz jak zachowujemy się w sytuacji konfliktowej.

Experiences – Doświadczenia

Obszar drugi doświadczenia mówi to jak bardzo jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia. Czy zdarza nam się fantazjować czy jesteśmy bardziej skupieni na rzeczywistości? Czy w podejmowaniu działań jesteśmy konserwatywni czy otwarci na nowe metody działania? I czy jesteśmy wrażliwi na piękno sztuki i lubimy podejmować intelektualne dyskusje?

Responsibilities – Obowiązki

Trzeci obszar – Obowiązki. Najważniejsza sfera dla pracodawcy to ta jak ważne są dla nas obowiązki, czy zdarza nam się odkładać wszystko na ostatnią chwilę czy raczej od razu zabieramy się do pracy. Jedna ze składowych z obszaru Obowiązki to wiara we własne możliwości i umiejętności, co pozwala stwierdzić jaką mamy motywację do osiągania celów. Ten obszar pozwala na stwierdzenie jak bardzo potrafimy narzucić sobie samodyscyplinę i zorganizować pracę własną czy może bardziej ulegamy prokrastynacji.

Stimulators – Stymulatory

Czwarty obszar to stymulatory, w którym możemy sprawdzić czy bliżej nam do ekstrawersji (potrzeba nadmiaru bodźców) czy introwersji (lubisz spędzać czas w samotności). A może masz w sobie cechy ambiwersji, czyli jesteś pozytywną i serdeczną osobą, potrafisz dogadać się zarówno z ekstrawertykami i introwertykami.

Obstacles – Trudności

Piąty obszar to Trudności, który mówi jak wpływają na ciebie trudne sytuacje. Czy w trudnych sytuacjach potrafisz zachować spokój czy wybuchasz gniewem, czy potrafisz kontrolować i unikać pokus oraz najważniejsze dla pracodawcy jak radzisz sobie, gdy ktoś wywołuje na tobie presję.

Podsumowując dodam, że dobrze jest wiedzieć kim jesteśmy. To ułatwi zarówno nam pracę nad sobą i swoimi słabymi stronami, jak również otoczenie będzie wiedziało jak z nami rozmawiać, na jakie tematy prowadzić dyskusję. Ważne jest też to, żeby umiejętnie stawiać granice pomiędzy naszą strefą komfortu tak, aby nikogo nie urazić, a jednocześnie być osobą, która lubi przebywać w towarzystwie ludzi. Dodałam na koniec fragmenty z mojego raportu, żebyście mogli przyjrzeć się jak wygląda. Mój wynik stwierdził, że jestem osobą otwartą na nowe działania, zorganizowaną i pozytywnie nastawioną do ludzi. Jedynym minusem jest to, że czasami słabo radzę sobie ze stresem i trudnościami. I co ważne bliżej mi do introwersji, choć wynik stymulacji mam w połowie (ambiwertyczna osobowość).

EDIT: Niespodzianka! Mam dla was link do darmowej wersji testu, dzięki czemu możecie bliżej poznać 3 sfery, w których możecie się sprawdzić, natężenie swojej ekstrawersji, przewag i ryzyk związanych z obszarem S oraz informacje o pozostałych obszarach i stylach funkcjonowania. Dostępne są także materiały video, audio i ćwiczenia.

5 2 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk Tarachoń
Admin
27 lutego 2020 23:17

Dobrze, że w dzisiejszych czasach patrzy się nie tylko na doświadczenie i umiejętności, ale też charakter, predyspozycje i wrażliwość pracownika.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x