Przejdź do treści

Czy praca zdalna to dobry pomysł na własny biznes?

praca zdalna

Praca zdalna to taka, którą wykonujemy z domu. Dużo osób już przed pandemią Covid-19 pracowało zdalnie, lecz pandemia spowodowała, że więcej osób zainteresowało się pracą zdalną.

Jakie zalety ma praca zdalna i czy jest to dobry pomysł na własny biznes oraz zarabianie pieniędzy?

Jakie zalety ma praca zdalna?

W pracy zdalnej fajne jest to, że możesz pracować praktycznie z każdego zakątka świata. Do plusów z pewnością należy to, że Ty sama ustalasz godziny kiedy chcesz pracować i nie masz nad sobą zrzędzącego szefa, który co chwilę przypomina o ważnym projekcie. Osoby samodzielne i dobrze radzące sobie z organizacją pracy własnej doskonale sprawdzą się w pracy zdalnej home office. Jeżeli jest ci trudno samej się zorganizować i masz problem z samodyscypliną, to ten zawód nie jest dla ciebie. Do zalet można zaliczyć także możliwość poznawania nowych osób. Komunikatywność i łatwość nawiązywania znajomości jest bardzo przydatna. Pracując zdalnie mogę robić przerwy kiedy sama chcę, a jednocześnie robić to, co sprawia mi przyjemność, a przy okazji na tym zarobić.

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz zarabiać w domu?

Po pierwsze i najważniejsze to skup się na swoich umiejętnościach i na tym co naprawdę potrafisz dobrze wykonać. Nie musisz umieć wszystkiego. Na początku warto zrobić dobry research, który jest jedną z niezbędnych umiejętności dobrej asystentki. Poszukaj w internecie informacji. Czym się zajmują inne WA, jakie zadania wykonują, jakie są stawki, bo przecież chcesz zarobić, a nie wykonywać pracę za darmo. Nie musisz od razu zakładać działalności gospodarczej, bo ja nadal jej jeszcze nie mam. Na początek spróbuj działać na nierejestrowanej. Możesz rozliczać się przez useme bądź fakturownia także daje możliwość wystawiania faktur zwolnionych z vat. Aby pracować jako Wirtualna Asystentka, potrzebujesz stworzyć dobrą ofertę, w której musisz uwzględnić wszystkie swoje atuty, zadania, jakie chcesz wykonywać, regulamin współpracy, cennik oraz formy kontaktu.

Czy kurs na Wirtualną Asystentkę jest konieczny?

I tak i nie. Zdania są podzielone. Jednak warto doszkalać się, ponieważ jeżeli chcemy mieć dużą bazę klientów, to konieczne są kursy specjalizacyjne jak np. obsługa mediów społecznościowych lub newslettera albo kursy robienia grafik, lub jak pisać dobre teksty z uwzględnieniem SEO. Rynek WA jest duży, a co za tym idzie konkurencja, także zwiększa się z dnia na dzień. Dużo przedsiębiorstw przechodzi teraz na pracę zdalną. Jeżeli chcesz mieć uporządkowaną wiedzę na temat branży Wirtualnej Asysty, to warto zrobić przynajmniej jeden kurs, a wtedy klienci będą widzieć w tobie profesjonalnego przedsiębiorcę, a nie zwykłą osobę, która chce sobie dorobić.

Gdzie szukać zleceń?

Jeżeli jesteś już po kursie na Wirtualna Asystentka bądź w trakcie, to zapewne będzie interesowało Cię gdzie szukać potencjalnego klienta. Będąc WA, warto mieć własne konta na portalach społecznościowych takich jak LinkedIn, Facebook czy Instagram, które będą twoją wizytówką. Na Facebook jest wiele ciekawych grup stricte dla Wirtualnych Asystentek, jak również pracowników zdalnych, gdzie przedsiębiorcy piszą ogłoszenia, że poszukują kogoś do pomocy. Warto śledzić ogłoszenia na grupach facebookowych, ale także na innych serwisach z pracą zdalną jak useme czy olx.

Ścieżki rozwoju WA.

Wśród Wirtualnych Asystentek można wyróżnić kilkanaście specjalizacji i nie musisz być dobra we wszystkim. Są asystentki generalne od wszystkiego, ale ja zawsze byłam zdania, że jak coś jest do wszystkiego, to naprawdę jest do niczego. Nawet trochę żałuję, że nie potrafię montować filmów czy robić stron www, ale mam inne zalety. Dlatego przeanalizuj dobrze swoje umiejętności, to co już potrafisz robić na teraz. Jeżeli czegoś nie potrafisz, to nie przejmuj się tym teraz. Nowe umiejętności możesz nabyć w trakcie pracy kiedy uznasz, że pora nauczyć się czegoś nowego.

Rodzaje Wirtualnych Asystentek: ds. prac biurowych, copywriterki, ds. technicznych, w tym obsługa wordpress i newsletter, social media ninja, tłumaczki, graficzki.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x