Zarządzanie czasem to umiejętność odrzucenia tego co zbędne, a skupienie się na najważniejszym. Wielu z nas poświęca swój cenny czas na „pierdoły” i nawet nie zauważa, jak czas szybko mija. Planowanie to zorganizowanie sobie swojego czasu pracy, a także czasu na rozrywkę. W planowaniu ważna jest kreatywność i elastyczność.

Jak ważne w naszym życiu jest planowanie i umiejętność zarządzanie czasem? Dlaczego warto nauczyć się planowania?

W zarządzaniu czasem każda sekunda ma znaczenie.

Naukowcy przeprowadzili badania, że posiadanie celu w życiu zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci. Jedną z przyczyn podali, że planowanie i posiadanie celu powoduje obniżenie kortyzolu w organizmie. A jak wiemy – stres to cichy zabójca. Mając cel w życiu myślisz o tym jak go zrealizować. Planowanie uczy samodyscypliny i pomaga wyrobić w sobie nawyk dobrej organizacji pracy. Jeżeli uda Ci się czegoś dokonać to mobilizuje do dalszego działania. Planowanie wymaga także kreatywności, bo czasami zdarzają się niespodziewane sytuacje, które trzeba wziąć pod uwagę i kontynuować swoje działanie.

Wyznaczanie celów dziennych i miesięcznych.

Jak ważna jest organizacja pracy? Robienie notatek i zapisywanie ważnych spotkań czy wizyt u lekarza pomaga w lepszej ocenie moich działań. Dzięki temu wiem, co już wykonałam, a nad czym muszę jeszcze popracować.

Zarządzanie czasem i planowanie jest pomocne, aby sprawdzić, ile czasu zajmują nam „pożeracze czasu”. Portale społecznościowe mają cudną moc. Nie wiesz, jak to się dzieje, że wchodzisz niby na kilka minut. Później się okazuje, że te kilka minut trwały kilka godzin.

Nowy miesiąc to dla mnie zawsze nowe wyzwania, dlatego zawsze pod koniec miesiąca przygotowuję plan na nowy miesiąc, dzięki czemu mam wszystko ważne pod kontrolą i zapisane. Oczywiście zostawiam miejsce na niespodziewane zwroty i spontaniczne zdarzenia.

Zostaw miejsce na niespodziewane zdarzenia.

Plan doskonały musi być elastyczny i uwzględniać wszystkie zarówno zaplanowanie zadania, jak i niespodziewane zadania. Czasami może się zdarzyć, że czegoś nie zdążymy zrobić w zaplanowanym czasie bądź pojawią się nowe okoliczności, które musimy uwzględnić w naszym planie. To, że nie uda się zrealizować jakiejś sprawy w zaplanowanym czasie, nie oznacza końca świata. Doba wszystkich ludzi trwa tylko 24 godziny, dlatego przy planowaniu warto wziąć pod uwagę naszą wydajność i mierzyć siły na zamiary.

Porażki zdarzają się każdemu. Są one w pewnym sensie dobre, bo uczą cierpliwości. Porażka uczy nas tego, że zawsze warto próbować ponownie, a więc jeśli pierwszy raz ci nie wyjdzie, to popracuj nad sobą i spróbuj ponownie jeszcze raz. Nie przejmuj się, kiedy ponownie nie wychodzi. Ważne jest, aby próbować i uczyć się na błędach. W przypadkach wielokrotnych porażek zdarza nam się, że ciągle odkładamy nasze marzenie na później. Zrobię to, ale później. Innym razem się za to zabiorę. Nigdy nie będzie idealnego momentu niż teraz, bo my żyjemy tu i teraz, a nie w przyszłości.

W planie warto uwzględnić także cyklicznie czas na odpoczynek, który warto wykorzystać na podsumowanie dotychczasowych działań i efektów swojej pracy, dzięki czemu możesz wnieść nowe poprawki do planu, bo jak mówiłam dobry plan, musi być elastyczny. Pomocne będzie rozrysowanie graficzne planu według osi bądź zrobienie tabelki z wynikami poszczególnych etapów.

5 1 vote
Ocena

Justyna

Nazywam się Justyna Jachołkowska. Pracuje zdalnie jako Wirtualna Asystentka, moją specjalizacją jest Content Marketing i wspieram biznesy w promowaniu marki w sieci.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pojedztam.pl
12 listopada 2020 17:00

To właśnie te niespodziewane zdarzenia zawsze dostarczają najwięcej nerwów, więc dobrze mieć rezerwę czasową.

trackback

[…] zarządzania czasem i planowanie jest bardzo pomocna w organizacji pracy. W życiu każda sekunda ma znaczenie, bo nikt […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x