Przejdź do treści

Jak nadawać komunikaty do odbiorców?

komunikaty do odbiorców

Komunikacja marketingowa to przekazywanie informacji do odbiorców. Istnieją różne formy docierania z komunikatem do odbiorców. Nasze komunikaty do odbiorców można przekazywać na 4 płaszczyznach formach wypowiedzi.

W jaki sposób można docierać do odbiorców oraz w jaki sposób nadawać komunikaty do odbiorców? Jakie są formy komunikacji marketingowej?

W marketingu wyróżniamy 3 modele komunikacji: interpersonalna, masowa i hipermedialna. Najbardziej rozpowszechniona jest chyba komunikacja masowa, ponieważ chcemy trafić z przekazem do jak największej grupy odbiorców.

Model komunikacji interpersonalnej:

Komunikacja interpersonalna to wymiana komunikatów pomiędzy co najmniej dwiema osobami związanymi ze sobą określonymi relacjami. W komunikacji mamy do czynienia z 4 formami wypowiedzi. Płaszczyzna rzeczowa wypowiedzi przekazuje nam jasno i zrozumiale informacje o aktualnym stanie rzeczy. Natomiast na płaszczyźnie relacji można zauważyć stosunek nadawcy do rozmówcy. Na płaszczyźnie ujawniania siebie można zauważyć osobowość samego nadawcy podczas nadawania komunikatu. Ostatnia płaszczyzna apelu pokazuje, że nadawca chce wywrzeć wpływ na odbiorcy, osiągnąć jakąś korzyść dla siebie.

Jak budować?

W tym modelu najważniejsza jest promocja osobista, czyli przedstawienie siebie. Publikując do mediów społecznościowych, warto pamiętać nie tylko, co chcemy przekazać, ale jak. Odbiorca jest żywym człowiekiem po drugiej stronie, dlatego mów jak do kogoś z kim rozmawiasz na żywo.

Modele komunikacji masowej:

Komunikacja masowa to przekazywanie informacji grupie odbiorców przy użyciu środków masowego przekazu, czyli mediów. Wyróżnić tutaj można reklama, promocja, oraz public relations. Nie muszę tłumaczyć, czym jest reklama czy promocja, bo są to oferty prezentowane równie w telewizji w czasie przerwy na reklamę bądź też wyskakujące okienka w internecie też są reklamą.

Public relations (PR) to kształtowanie stosunków społecznych danego podmiotu z jego otoczeniem. Głównym celem jest dbanie o dobry wizerunek osoby. Obecnie jest on zastępowany poprzez działania content marketingowe, które pomagają także dbać o dobry wizerunek marki osobistej.

Jak budować?

Tworząc content do mediów, pamiętaj o personal brandingu. Dopasuj czcionkę i kolory do marki osobistej, dla której tworzysz content. Działania content marketingowe to nie tylko publikacja do social mediów, ale także e-booki, webinary, podcasty, poradniki, artykuły sponsorowane.

Modele komunikacji hipermedialnej:

Komunikacja hipermedialna występuje w środowisku komputerowym. Jest więc nową formą komunikacji marketingowej. Jego odmiany to głównie witryny www, serwisy społecznościowe, blogi i grupy dyskusyjne, display, reklama w wyszukiwarkach, reklama kontekstowa, poczta elektroniczna.

Jak budować?

Trzeba stworzyć stronę internetową, pisać bloga oraz go dobrze pozycjonować w wyszukiwarkach, aby inni mogli go znaleźć. Warto być aktywnym członkiem na różnych grupach dyskusyjnych, aby móc się wymieniać doświadczeniami i radami z innymi. Tutaj przyda się umiejętność ustawiania reklamy Google Ads, czyli reklam, które wyświetlają się nam w wyszukiwarce jako sponsorowane.

Dobrze zrobiona i pozycjonowana strona to wyższy wzrost widoczności w wyszukiwaniu organicznym, wzrost wizyt na stronie oraz dotarcie do potencjalnych klientów. Zaletą pozycjonowania jest także zwiększenie rozpoznawalności marki oraz zdobycie przewagi nad konkurencją na rynku.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x