Przejdź do treści

Zmiany klimatu i jego skutki.

zmiany klimatu

Zmiany klimatu to bardzo ważna kwestia, bo dotyczy zarówno obecne, jak i kolejne pokolenia. Przyczyn zmieniającego się klimatu jest wiele, jednak skutki są poważne.

Co będzie dalej z naszą planetą, jeżeli jeszcze bardziej zwiększy się nasilenie efektu cieplarnianego. Jakie skutki zmiany klimatu będziemy odczuwać w przyszłości?

Efekt cieplarniany – czym jest?

Efekt cieplarniany to naturalne i bardzo korzystne zjawisko zmiany temperatury planety spowodowane zdolnością atmosfery do przepuszczania dużej części promieniowania słonecznego, natomiast zatrzymywania promieniowania Ziemi. Problemem nie jest sam w sobie efekt cieplarniany, lecz zmiany jego nasilenia!

W historii naszej planety owe zmiany nasilenia następowały wielokrotnie powodując globalne zmiany klimatu Ziemi, jednocześnie zmiany warunków ekologicznych. Źródłem wahań w przeszłości były procesy naturalne, a współcześnie do zmian klimatu przyczynia się człowiek, czyli my sami.

Przyczyny zmiany klimatu.

Współczesne zmiany klimatyczne wyróżniają dwie kategorie przyczyn: przyrodnicze (naturalne) i antropogeniczne (spowodowane przez człowieka). Na uwarunkowania przyrodnicze składają się przyczyny związane z funkcjonowaniem Ziemi w kosmosie (astronomiczne) oraz mające swoje źródło na kuli ziemskiej (geosferyczne).

Oddziaływanie antropopresji przejawia się w przekształceniach składników powłoki ziemskiej. Ma to wpływ na kształtowanie się warunków pogodowych i klimatycznych, a głównie na występowanie efektu cieplarnianego.

Skutki zmian klimatycznych.

Zmiany nasilenia efektu cieplarnianego na Ziemi skutkują występowaniem globalnych ochłodzeń lub ociepleń. Już teraz dokuczają nam upały i susze, a w kolejnych latach ma być jeszcze goręcej. Globalne ocieplenie przyczynia się nie tylko do zmian klimatu. Powoduje występowanie silnych wiatrów (tornada), pożary lasów, wybuchy wulkanów, topnienie lodowców.

Czy da się zapobiec katastrofie?

Niestety nie da się już chyba zapobiec zmianom klimatu, ponieważ one już następują. Jednak możemy zmniejszać stopniowo ilość emisji gazów cieplarnianych. Globalne ocieplenie już dzisiaj przynosi szkody zarówno ludziom jak i środowisku. Jeżeli temperatura na powierzchni Ziemi przekroczy próg 1,5-2’C, to zagrożenie będzie odpowiednio wyższe. Coraz częściej będą występowały upały, susze i powodzie, a ich skutki będą poważniejsze. Ocieplenie powyżej 2’C może spowodować wzrost poziomu mórz o 10 cm, a powierzchnia pokryta wieczną zmarzliną będzie się zmniejszać. Lodowce na Antarktydzie również zaczynają stopniowo topnieć.

Jednym ze sposobów jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, w tym CO2 oraz metanu i czarnego węgla. Do głównych źródeł gazów cieplarnianych związanych z działalnością człowieka należą:

a) spalanie paliw kopalnych (węgiel, ropa i gaz) na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej, transportu, przemysłu i gospodarstw domowych (CO2);
b) rolnictwo (CH4) oraz zmiany użytkowania gruntów, np. wylesianie (CO2);
c) składowiska odpadów (CH4);
d) fluorowane gazy cieplarniane w przemyśle.

W ramach polityki dotyczącej klimatu i energii, Unia Europejska zobowiązała się do redukcji emisji na swoim terytorium do 2030 r. o co najmniej 40%. W celu uniknięcia najpoważniejszych skutków zmiany klimatu, kraje, które podpisały Ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change, UNFCCC) zobowiązały się do ograniczenia średniego wzrostu temperatury na powierzchni ziemi do poziomu poniżej 2°C.

Jak nie przyczyniać się do zmian klimatu?

Zmiany klimatu są nieuniknione, ale możemy na co dzień stosować kilka wskazówek, aby zmniejszyć skutki zmian klimatu. Po pierwsze używaj żarówek energooszczędnych. Żarówki energooszczędne zużywają do 80% mniej energii niż zwyczajne, ok. 5 godzin dziennie zmniejsza emisję CO2 o ok. 250 kg rocznie. Inną sprawą jest marnowanie wody, dlatego oszczędzaj wodę! Zakręcaj kran podczas mycia zębów, wybierz prysznic zamiast wanny oraz gotuj tylko tyle wody ile naprawdę potrzebujesz.

Kupując sprzęt AGD sprawdzaj jakie mają parametry, ponieważ sprzęt AGD zużywa bardzo dużo energii. Pamiętaj, aby na noc bądź na czas urlopu wyłączać sprzęty ze sieci, nie zostawiaj ich w trybie czuwania. W domu także możesz obniżyć temperaturę o 1’C, co ograniczy emisje C02 nawet 300kg rocznie.

Kolejnym sposobem jest zalesianie, czyli sadzenie drzew, które pochłaniają dwutlenek węgla. Na koniec rada dla kierowców, aby przestawili się na eko-jazdę, ponieważ opanowując sztukę eko-jazdy możesz zaoszczędzić nawet do 25% paliwa! Ewentualnie kiedy pogoda sprzyja można przesiąść się na rower, jeżeli macie stosunkowo niedaleko do pracy, przy okazji zadbacie również o swoją sylwetkę.

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x