Przejdź do treści

Zero waste – jak zmniejszyć produkcję śmieci.

zero waste

Niedawno pisałam artykuł mówiący o tym, jak ważne jest dbanie o środowisko, w którym żyjemy. Głównie od nas zależy jak będzie wyglądał świat za kilka lub kilkanaście lat. Pisałam, że segregacja odpadów wpływa korzystnie na środowisko. Poniżej przybliżę wam definicję zero waste, czyli jak produkować mniej śmieci oraz sposoby recyklingu.

Daj drugie życie śmieciom i segreguj odpady. Aby ograniczyć zużycie śmieci warto pamiętać o zasadzie zero waste, czyli generowanie jak najmniej śmieci.

Jak zmniejszyć zużycie produkcji śmieci?

W gospodarstwach domowych liczba śmieci rośnie w szybkim tempie. Są jednak metody na zmniejszenie ilości odpadów wyrzucanych do kosza. Jedną z metod jest właśnie zero waste, a drugą recykling, czyli dawanie drugiego życia odpadkom.

Przeciętny Polak wytwarza od 250 do 315 kg śmieci. Największym problemem dla środowiska jest plastik i foliowe jednorazówki, które rozkładają się latami. Dlatego wybierając się na zakupy zabierzmy ze sobą własne torby wielokrotnego użytku. Modne są teraz bawełniane eko torby. Niektóre markety wprowadziły już specjalne woreczki na owoce lub drobne rzeczy kupowane na sztuki. Jeżeli w twoim sklepie jeszcze nie ma, to sam możesz zrobić czy uszyć przeźroczysty woreczek ze ściągaczem, do którego wrzucisz drobne rzeczy.

Zero waste to styl życia, w którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszcza środowiska. Symbolem zero waste stało się chodzenie na zakupy z własną torbą bawełnianą czy własnym kubkiem do kawiarni. Ten styl życia namawia do świadomej konsumpcji i odpowiedzialnej produkcji. Według idei zero waste można wyróżnić 5 zasad: odmawiaj, ograniczaj, wykorzystaj ponownie, recyklinguj, kompostuj. Recykling to ponownie przetwarzanie odpadów, koncentruje się bardziej na problemie śmieci. Natomiast idea zero waste dąży do inteligentnego przeprojektowania praktyk przemysłowych i handlowych w celu wyeliminowania odpadów.

Jak długo rozkładają się poszczególne odpady:

Szkło rozkłada się najdłużej, bo ponad 4000 lat. Jednak jest to materiał nieszkodliwy wielokrotnego użytku, który można przetwarzać w nieskończoność. Plastik i tworzywa sztuczne rozkładają się od 10 do 1000 lat. Zwykła reklamówka, której używamy przeważnie tylko 30 minut rozkłada się przez 400 lat. Papier rozkłada się stosunkowo najszybciej, bo 6 miesięcy. Natomiast niektóre metale nie rozkładają się w ogóle jak np. metale szlachetne, puszki po napoju – 200 lat, puszki po jedzeniu – 10 lat. Odpady organiczne, czyli żywność rozkłada się najpóźniej po 12 miesiącach. Odpady organiczne składuje się w postaci kompostu, który jest dobrym nawozem. Bawełniana koszulka rozkłada się już po 1-5 miesiącach, zaś wełniane skarpety dopiero po 1-5 latach. Popularna guma do żucia czy niedopałek papierosa rozkłada się przez 5 lat.

Jak ograniczyć zużycie plastiku, czyli zasada zero waste w praktyce.

Plastik jest najbardziej szkodliwym odpadem, który trafia do środowiska. Większość restauracji i firm wprowadza już pewne zmiany w swoich lokalach m.in. rezygnuje z plastikowych słomek na rzecz papierowych. Co jeszcze możesz zrobić, aby wyeliminować plastik ze swojego życia i przyczynić się do poprawy jakości środowiska w przyszłości. Idąc do kawiarni po kawę, weź ze sobą własny kubek. Niektóre restauracje już oferują nalewanie kawy do własnych kubków. Wybierając się na zakupy do supermarketu zabierz ze sobą własną torbę na zakupy oraz mniejsze woreczki na owoce, warzywa i drobne rzeczy. Kupując mleko czy sok wybieraj te w szklanych pojemnikach (ewentualnie w kartonach). Omijaj szerokim łukiem napoje w plastikowych butelkach. Nie kupuj żywności na tackach opakowanych plastikową folią. Do sprzątania w domu używaj własnych ekologicznych produktów czyszczących. Postaraj się kupować u lokalnych dostawców.

Metody na segregowanie odpadów w domach.

W gospodarstwie domowym są różne sposoby na segregację odpadów. Nawet w małym mieszkaniu jeżeli się chce, to można wygospodarować miejsce na specjalne pojemniki do segregowania śmieci. Czasami takie pojemniki można zrobić samemu np. z palet drewnianych odpowiednio pomalowanych i opisanych. Można również zakupić gotowe pojemniki w sklepach.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x