Wiele osób planując swoje cele popełnia podstawowy błąd, czyli źle formułuje cele. Cel to inaczej marzenie z terminem realizacji. Marzenia można spełnić pod warunkiem, że dobrze określimy swój cel i czas, jaki potrzebujemy, aby go osiągnąć. W wyznaczaniu celów realnych jak i nierealnych ważne jest zastosowanie znanej zasada SMART, którą wam przybliżę w poniższym artykule.

Czym jest zasada SMART, w jaki sposób wyznaczać cel za jej pomocą? Dlaczego warto zrobić analizę mocnych i słabych stron?

Czym jest zasada SMART?

Zasada SMART pomaga w prawidłowym wyznaczaniu celów, co z kolei zwiększa szansę na osiągnięcie tych celów. Wyznaczanie celów w ten sposób wymaga dogłębnego zanalizowania tego, co chcemy osiągnąć, a tym samym osiągnięcie tak wyznaczonego celu zapewni nam większą satysfakcję, gdyż będzie to dokładnie to, czego naprawdę zamierzaliśmy dokonać.

Prawidłowo określony cel musi spełniać wszystkie powyższe 5 cech zgodnych z zasadą SMART!

Cel musi być konkretny.

Nie wystarczy powiedzieć „znajdę pracę” czy „schudnę”. Cel musi zawierać konkretne informacje, które będą nam pomocne w realizacji celu. Zamiast ” znajdę pracę” powiedz „wciągu miesiąca podszlifuję swój angielski, a za 2 miesiące znajdę lepszą pracę”. Jeśli pragniesz schudnąć, to powiedz „jeżeli będę regularnie ćwiczyć to w miesiąc schudnę 3 kg”.

Aby osiągnąć sukces i mieć to czego pragniesz, musisz najpierw zrobić to, czego nigdy dotąd nie robiłeś.

JJ

Cel musi być mierzalny, czyli wyrażać liczbowo stopień realizacji celu.

Cel musi być osiągalny.

Jeżeli cel nie będzie akceptowalny dla ciebie, to trudniej ci będzie go osiągnąć. Wyznaczaj takie cele, które jesteś w stanie wykonać. Zbyt ambitny cel podkopuje wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji. Cel musi jednocześnie musi stanowić określoną wartość dla tego, kto będzie go realizował.

Cel musi być określony w czasie.

Musisz już na początku określić ile czasu zajmie ci realizacja celu. Jeżeli wyznaczysz datę końcową i ogłosisz ją światu, wtedy będziesz miał większą motywację, aby wytrwać w postanowieniu. W końcu nie chcesz wyjść na osobę, która nie dotrzymuje danego słowa.

Kiedy już będziemy mieli mocno sprecyzowany cel życiowy. Następnie musimy się zastanowić nad swoimi mocnymi stronami i czynnikami zewnętrznymi, które będą nam sprzyjać oraz nad słabymi stronami, które będą nas ograniczały.

Czym jest analiza SWOT?

Popularna heurystyczna technika służąca do porządkowania i analizy informacji. Jest stosowana jako uniwersalne narzędzie pierwszego etapu analizy strategicznej. Pozwala wykorzystać zgromadzone informacje do opracowania strategii działania opartej na silnych stronach i szansach, przy jednoczesnym eliminowaniu bądź ograniczaniu słabych stron i zagrożeń.

Ograniczenia są tylko w naszych głowach, ale warto je poznać, aby być przygotowanym na każdą nieprzewidzianą porażkę i lepiej sobie z nią poradzić. Na koniec dobrze jest zrobić listę rzeczy, które pomogą mi osiągnąć cel.

W planowaniu i realizacji własnych celów warto wziąć pod uwagę własne możliwości i predyspozycje. Warto mierzyć siły na zamiary i nie porywać się od razu na tzw. głęboką wodę. Najlepsza jest metoda małych kroków. Musisz wziąć również pod uwagę bariery, które można napotkać i sposoby radzenia sobie z nimi. Dodatkowo zadaj sobie pytanie jak dużo czasu i w jakich godzinach mogę poświęcić się dla realizacji własnego marzenia.

0 0 votes
Ocena

Justyna

Nazywam się Justyna Jachołkowska. Pracuje zdalnie jako Wirtualna Asystentka, moją specjalizacją jest Content Marketing i wspieram biznesy w promowaniu marki w sieci.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agent Girl
7 stycznia 2018 15:31

słyszałam o tej zasadzi ale brakuje w niej jednego. Żadna porada ani złoty środek nie da nic jeśli sami nie znajdziemy w sobie motywacji. A o tą często ciężko.pozdrawiam

1
0
Would love your thoughts, please comment.x