Czujesz się zmęczony pracą, wszystko zaczyna cię wokół drażnić, nie masz sił na nic? To mogą być pierwsze objawy syndromu wypalenia zawodowego. Wypalenie zawodowe dotyka coraz więcej ludzi i nie wszyscy wiedzą jak sobie z tym problemem poradzić.

Sposoby na wypalenie zawodowe i jak zapobiegać, żeby problem nie wrócił ponownie. Czy pomoc psychologa jest konieczna?

Przyczyny wypalenia zawodowego:
wypalenie zawodowe
  • przewlekły stres;
  • nadmiar obowiązków, zła organizacja pracy;
  • kontrola ze strony szefa;
  • brak nagrody;
  • brak poczucia sprawiedliwości;
  • niesprzyjające środowisko społeczne;
  • niedopasowanie wartości.
Etapy wypalenia zawodowego.

Wypalenie zawodowe może, ale nie zawsze przebiega etapowo. Pierwszy etap: pod wpływem stresującej pracy narasta wyczerpanie emocjonalne. Charakteryzuje się zmęczeniem, zniechęceniem do pracy, wyjałowieniem emocjonalnym, mniejszym zainteresowaniem sprawami zawodowymi, pesymizmem, ciągłym napięciem, zmiennością nastrojów, w tym drażliwością, mniejszą aktywnością. Mogą pojawić się problemy somatyczne (brak energii, bóle głowy, bezsenność, problemy gastryczne, zwiększona zachorowalność np. częste przeziębienia).

Drugi etap: pracownik włącza mechanizm obronny prowadzący do depersonalizacji, czyli zaczyna się psychicznie dystansować od osób, z którymi pracuje oraz od ich problemów. Jego relacje stają się coraz bardziej powierzchowne, sformalizowane, cyniczne, czasami pełne złości, obwiniania klientów za niepowodzenia w pracy. Depersonalizacja to inaczej uprzedmiotowienie, zobojętnienie na innych ludzi po to, aby chronić siebie emocjonalnie poprzez unikanie nadmiernego angażowania się. Formy depersonalizacji uzależnione są od rodzaju aktywności zawodowej pracownika.

Trzeci etap: jest najgroźniejszy, występuje tutaj obniżanie się poczucia dokonań osobistych, czyli utrata wiary w siebie, we własne umiejętności, poczucie własnej skuteczności w działaniu. Prowadzi to do niezadowolenia z własnych osiągnięć, a w konsekwencji z własnego życia. Jednostka zaczyna wątpić we własne kompetencje, stopniowo traci zdolności rozwiązywania bieżących problemów, nie radzi sobie z napięciem. Ma poczucie niezrozumienia ze strony przełożonych, staje się bardziej konfliktowa w relacjach ze współpracownikami. Zaczyna być nieprzyjemna werbalnie albo dąży do izolacji (także poprzez liczne absencje). Symptomy te tworzą samonapędzający się mechanizm – nasilają się i utrwalają w postaci trwałych zmian cech osobowości oraz pogorszenia jakości życia.

Wypalenie zawodowe to choroba cywilizacyjna.

Światowa Organizacja Zdrowia podjęła decyzję o wpisaniu wypalenia na listę chorób już w 2019 r. Jednak dopiero jej nowa wersja ICD-11 (International Classification of Diseas), uwzględniająca wypalenie zawodowe, zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Oznacza to, że osoby borykające się z tym problemem zdobędą większe prawa do uzyskania z tego tytułu zwolnienia lekarskiego.

Kiedy pomoc psychologa jest konieczna? Już na pierwszym etapie, kiedy zauważymy pierwsze symptomy wypalenia. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego organizmu i spróbowania znaleźć godzinę na odpoczynek. Może to być drzemka bądź spacer krótki. Jeśli to nie pomoże, to trzeba udać się na wizytę do specjalisty i lekarza.

5 1 vote
Ocena

Justyna

Nazywam się Justyna Jachołkowska. Pracuje zdalnie jako Wirtualna Asystentka, moją specjalizacją jest Content Marketing i wspieram biznesy w promowaniu marki w sieci.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x