Przejdź do treści

Work Life Balance – zachowanie równowagi w życiu.

work life balance

Coraz częściej więcej godzin spędzamy w pracy niż w domu, a nawet przynosimy pracę do domu. Jak zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym a życiem prywatnym. W tym pomocna jest koncepcja work life balance. Na czym dokładnie polega, przeczytacie poniżej w artykule.

Work life balance to stan równowagi pomiędzy pracą i karierą a życiem prywatnym, towarzyskim. Korzyści wypływające z utrzymywania równowagi jest wiele.

Czym jest Work life balance?

W dobie kiedy większość pracodawców wymaga od pracowników, żeby pracowali więcej coraz więcej, bo tak trzeba. A pracować trzeba, żeby za coś żyć. Powstała idea work life balance. Jest to umiejętność zarządzania czasem, która za cel stawia sobie odnalezienie równowagi pomiędzy pracą i karierą a życiem prywatnym i towarzyskim. Idea ta powstała na przełomie lat 70. i 80. XX w. i była odpowiedzią na takie problemy społeczne jak pracoholizm i wypalenie zawodowe. Niektórzy pracodawcy już powoli wprowadzają tę ideę w swoich firmach, ale niestety nie wszyscy. Tam, gdzie tego nie ma, pracownicy szybciej się wypalają zawodowo, są po prostu mniej wydajni.

Korzyści z wprowadzenia WLB

Kiedy pracownik jest bardziej zrelaksowany, wypoczęty jest bardziej wydajny w pracy. Inne korzyści to większa motywacja do pracy. Kiedy umysł jest odprężony, zwiększa się nie tylko produktywność i chęć do pracy, ale również kreatywność, w tym mamy więcej pomysłów na usprawnienie pracy. Sprzyja to też lepszemu wizerunkowi firmy, jak i pracodawcy, który dba o swoich pracowników. Poprawia się atmosfera w pracy, co sprzyja też na lepszą komunikację w zespole. A co najważniejsze zmniejsza się ryzyko wypalenia zawodowego.

Kiedy zwiększa się nasza produktywność, to jesteśmy w stanie zrobić więcej zadań w krótkim czasie, zachowując przy tym koncentrację i kreatywność. Wprowadzenie równowagi w życie poprawia nasze samopoczucie i stan zdrowia, jesteśmy bardziej zadowoleni z pracy. W czasie dni wolnych od pracy mamy większe możliwości rozwoju i realizowania swoich pasji

Do prawidłowego rozwoju człowieka potrzebne są kontakty towarzyskie i odpoczynek. Można to zrobić na różne sposoby w zależności kto jak lubi się relaksować. Mamy do wyboru różne formy aktywności i rekreacji. Ciekawe hobby czy pasja, która sprawia dużo radości, może być formą relaksu i miłym akcentem spędzenia dnia. Spędzanie wśród bliskich znajomych, przyjaciół, rodziny to także bardzo ważne, bo człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje przebywać między ludźmi, jak i również na łonie natury czy w domu sam na sam. W moim przypadku jest tak, że lubię przebywać z ludźmi, lubię się spotykać, ale również potrzebuje czasu tylko dla siebie. I wtedy sięgam najczęściej po książkę bądź słucham muzyki.

Negatywne konsekwencje braku równowagi

Przepracowanie źle wpływa na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Praca pod wpływem stresu może wpływać na wyczerpanie organizmu, co powoduje wypalenie zawodowe. Dodatkowo zwiększa się ryzyko stanów depresyjnych oraz większe łaknienie sięgania po używki (papierosy, alkohol, narkotyki). Długotrwały i silny stres może zwiększać naszą podatność na wirusy i bakterie, wrzody żołądka i dwunastnicy, nadciśnienie, chorobę wieńcową, zawał serca. Do negatywnych konsekwencji braku równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym należy też spadek własnej wartości jako człowieka inaczej zaniżona samoocena.

Wiem, że nie każdy ma szansę zmienić pracę, bo żyjemy w trudnych czasach kiedy szukanie pracy to długotrwały czasami niekończący się proces. Ale warto mieć na uwadze swoje zdrowie, którego nie kupimy na żadnym targu czy w sklepie na promocji. Dzięki temu, że zachowasz równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym, docenisz miejsca, rzeczy, które są równie ważne w życiu jak praca oraz te momenty, kiedy będziesz całkowicie odłączony od telefonu czy laptopa.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x