Zakochanie się to pierwszy krok do miłości. Aby związek dwojga ludzi się rozwijał, oboje muszą jednakowo odczuwać pragnienie bycia blisko drugiej osoby. Jak style przywiązania wpływają na wybór partnera?

Potrzeba bliskości w związku jest najważniejsza. Style przywiązania pokazują, że nie każdy jednakowo odczuwa potrzebę bliskości w relacjach z partnerem. Jak oswoić swoje lęki przed bliskością?

Wybór partnera na całe życie.

Wielu psychologów zadaje sobie to pytanie, co wpływa na wybór partnera? Tak naprawdę to nikt tego do końca nie zbadał, ponieważ zakochujemy się nieświadomie w ludziach, których lubimy i czujemy wewnętrznie „to coś”, co sprawia, że z tą osobą chcemy spędzić resztę życia. Wybierając potencjalnych kandydatów na partnera, kierujemy się także zapachem drugiej osoby, dlatego feromony odgrywają tutaj ważną rolę. Dodatkowo w podświadomości mamy już jasno określony typ partnera, którego poszukujemy, w tym, jaki powinien być dobry partner. Jeżeli spotkamy osobę odpowiadającą naszemu zarysowanemu obrazowi w wyobraźni, to zakochujemy się, nawet nie wiedząc kiedy.

Potrzeba bliskości vs. style przywiązania.

Style przywiązania wykształcają się już we wczesnym dzieciństwie i mają wpływ na nasze dorosłe życie. Dużo zależy od tego, ile otrzymywaliśmy bliskości od naszych rodziców. Styl przywiązania decyduje o tym, w jaki sposób wchodzimy w relacje z innymi ludźmi oraz czego oczekujemy od drugiej osoby.

Wyróżniamy 4 style przywiązania:

  1. Styl bezpieczny, który posiada ok. 50% osób. Mając bezpieczny styl czujesz się pewny, że bliskie ci osoby będą cię kochać i cię nie porzucą. Lubisz siebie i innych ludzi.
  2. Styl wątpiący, który dotyczy 10% osób. Osoby takie bardzo chcą być w związku, ale obawiają się, że partner nie odwzajemni ich uczuć.
  3. Styl ignorująco-unikowy dotyczy ok. 25% osób. Osoby posiadające ten styl zdecydowały, że lepiej unikać bliskich relacji z ludźmi i mówią otwarcie, że nie potrzebują być w związku, aby być szczęśliwym.
  4. Styl lękowo-unikowy dotyczący 15% osób. Osoby takie są lękliwe, nieśmiałe, chciałyby być wśród ludzi, ale boją się odrzucenia. Doświadczają silnych konfliktów wewnętrznych.
Lęk przed bliskością.

Większość z nas pragnie być blisko drugiej osoby, ale czasami niektórzy odczuwają lęk przed bliskością, nawet jeśli pragną bliskości. Bliskość oznacza bycie autentycznym, ujawnianie drugiej osobie najbardziej prywatnego siebie, prawdziwego tu i teraz, w tym swoich myśli, odczuć, cielesności. Wymaga to wzajemnego zaufania, ponieważ w zamian druga osoba ujawnia również prawdziwą siebie.

Pierwszym powodem lęku przed bliskością może być obawa przed odsłonięciem się i odrzuceniem. Są osoby, które boją się, że nie zostaną zaakceptowane takimi, jakimi są. Gdy odsłonią swoje prawdziwą siebie, to zostaną odrzuceni bądź uznani za nieciekawych i odpychających. Wiąże się to z drugim powodem, a mianowicie lękiem przed opuszczeniem.

W przypadku lęku przed bliskością istnieje jeszcze obawa przed utratą kontroli, przed pochłonięciem czy nawet zaangażowaniem. Osoby, które chcą być niezależne, boją się, że partner przejmie nad nimi kontrolę bądź wywrze na nas nadmierny wpływ, który sprawi, że będziemy czuli się osaczeni przez partnera. Związek to zaangażowanie i odpowiedzialność za drugą osobę, dlatego nie wszyscy są stworzeni do życia w parze. Są osoby, które boją się zaangażować w związek, bo nie wiedzą, czy ich partner czuje podobnie bądź ze strachu przed odpowiedzialnością unikają wchodzenia w relacje z innymi.

0 0 votes
Ocena

Justyna

Nazywam się Justyna Jachołkowska. Pracuje zdalnie jako Wirtualna Asystentka, moją specjalizacją jest Content Marketing i wspieram biznesy w promowaniu marki w sieci.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x