Przejdź do treści

Najczęstsze pytania na rozmowie o pracę.

pytania na rozmowie o pracę

Dostając telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną, możemy uznać za mały sukces. Jedak warto przygotować sobie wcześniej odpowiedzi na ewentualne pytania na rozmowie o pracę.

Jakie są najczęstsze pytania na rozmowie o pracę? O co mogą zapytać rekruterzy, żeby wyselekcjonować najlepszego kandydata?

Rozmowa o pracę może przebiegać miło i przyjemnie, jeżeli się do niej odpowiednio wcześniej przygotujemy. Profesjonalne CV jest naszą wizytówką i jednocześnie biletem wstępu na rozmowę kwalifikacyjną. Postanowiłam dodać drugą część, w której zawarłam najczęstsze pytania zadawane podczas rozmowy o pracę.

Wchodząc na rozmowę na wstępie należy podać rękę rozmówcy na przywitanie. Potem usiądź prosto na krześle i jednocześnie utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą. Sprawiaj wrażenie zainteresowanego, bądź pewny siebie. Podczas rozmowy kontroluj swoje odruchy.

Idąc na rozmowę o pracę, należy być nastawionym pozytywnie, odprężonym i z uśmiechem. Błędem jest przyjmowanie postawy „przepraszam, że żyję”.

Proszę opowiedzieć coś o sobie.

Pytanie niby z pozoru łatwe. Jednak trudność polega na uporządkowaniu myśli tu i teraz. Musisz uzasadnić, dlaczego akurat ty jesteś odpowiednią osobą na wspomniane stanowisko. Dobrze jest
skupić się na swoich mocnych stronach i zaletach, w tym podkreślić te osiągnięcia i umiejętności, które wydają się ważne dla rozmówcy.

Co wie Pan o naszej firmie lub dziale, w którym chce pan pracować?

Przed rozmową kwalifikacyjną warto poczytać trochę o firmie, do której się wybieramy. Dobrze jest zapoznać się ze strukturą organizacyjną firmy oraz tym jakie panują w niej warunki pracy.

Co spodziewa się Pan robić za 5-10 lat?

Pracodawca zazwyczaj szuka pracownika, który zostanie jak najdłużej w firmie. Wszelkie szkolenia dla pracowników kosztują. Dlatego pracodawca chce sprawdzić czy wiążesz swoje plany z jego firmą. Jeżeli jest to twoja pierwsza rozmowa o pracę również warto mieć gotową odpowiedź na to pytanie. Wtedy będziesz odebrany jako osoba dorosła i odpowiedzialna, która wie czego chce w życiu.

Jakiej wysokości zarobków Pan oczekuje?

Dobrze jest rozeznać się w wysokości zarobków na stanowisku, na jakie aplikujesz.

Dlaczego szuka Pan pracy?

Zdarza się, że mamy luki w CV albo długotrwałe poszukujemy pracy i pracodawca chce wiedzieć dlaczego. Warto podkreślić, że jesteś osobą aktywną. Pomimo tego, że nie miałeś propozycji pracy rozwijałeś swoje umiejętności. Dodaj czym zajmowałeś się w okresie pozostawania bez pracy, w tym jakie umiejętności nabyłeś. Nie przejmuj się jeśli nie masz formalnego potwierdzenia.

Jakie były Pana obowiązki na poprzednio zajmowanym stanowisku?

Przypomnij sobie na czym polegała twoja praca na ostatnim stanowisku. Jakie były twoje zadania i obowiązki. Nie ważne czy byłeś tylko stażystą. Pracodawca sprawdzi w ten sposób jakie praktyczne umiejętności nabyłeś podczas ostatniego zajęcia.

Jak wyobraża sobie pracę na wspomnianym stanowisku?

W odpowiedzi warto zwrócić uwagę na stawiane wymagania w ofercie pracy oraz podkreślić te, które są twoją mocną stroną.

Co motywuje cię do pracy?

Motywacja do pracy jest potrzebna w pracy. Nikt nie będzie tolerował lenistwa w miejscu pracy. Możesz powiedzieć, że dzięki pracy czujesz się niezależny. Do pracy chodzimy po to, aby zarabiać pieniądze, więc to też jest w pewnym stopniu motywacja.

Dlaczego zdecydował się Pan na wybór takiego kierunku studiów?

Opowiedz o tym co było szczególnie interesujące podczas nauki.

Jak najchętniej spędzasz czas wolny?

Praca pracą, ale liczy się też czas po pracy. To pytanie również może paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Opowiedz o swoich zainteresowaniach, co lubisz robić po pracy.

Od kiedy może Pan rozpocząć pracę?

Pracodawca poszukuje pracownika, który jest dyspozycyjny od zaraz.

Na zakończenie rozmowy warto podziękować za poświęcony czas oraz zapytaj się kiedy możesz spodziewać się ostatecznej decyzji.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x