Przejdź do treści

Powiedz #StopSuszy!

powiedz #stopsuszy

Prawdopodobnie w tym roku grozi nam susza, z powodu braku dostatecznej ilości wody. Długotrwały okres bez opadów i wysoką temperaturą prowadzi do wyczerpania zasobów wodnych w dorzeczu. Dołącz do akcji i powiedz #stopsuszy!

Woda jest niezbędna do życia, ale jeżeli nie nauczymy się rozsądnie gospodarować wodą, to grozi nam susza. W jaki sposób używać wody, aby zapobiec suszy? Jakie skutki uboczne spowoduje długotrwała susza i brak wody? Powiedz #stopsuszy!

Czym jest susza?

Susza to najprościej mówiąc długotrwały okres bez opadów deszczu. Cykl rozwojowy suszy wyróżnia trzy etapy suszy. Susza atmosferyczna, której przyczyną jest antycyklonalna cyrkulacja atmosferyczna, powodująca napływ ciepłych i suchych mas powietrza. Zazwyczaj opady nie występują przez 20 dni i występuje niska wilgotność powietrza. Susza glebowa oznacza niedobór wody dostępnej dla roślin. Natomiast susza hydrologiczna skutkuje zmniejszonymi zasobami wód powierzchownych i podziemnych. Regeneracja wód podziemnych trwa bardzo długo.

Konsekwencje suszy:

Susza powoduje przesuszenie gleby, zmniejszenie upraw, co powoduje wzrost cen produktów w sklepie albo całkowite zniszczenie upraw roślin alimentacyjnych, a za tym idzie klęski głodu. Susza powoduje także zmniejszenie zasobów wody pitnej oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia katastrofalnych pożarów. Dlatego dołącz do akcji #stopsuszy!

Jak zapobiegać suszy? [Akcja #StopSuszy]

Najważniejszym punktem jest edukacja. Jeżeli nie zmienimy swoich nawyków, to grozi nam susza. Kiedy zmienia się klimat, musimy zadbać o każdą kroplę wody, dlatego nie marnujmy wody. W gospodarstwach domowych woda zużywana jest najczęściej do picia, gotowania i mycia się. Aby nie marnować wody przy myciu np. zębów, zakręćmy kurek, a do płukania jamy ustnej używajmy kubka. Na co dzień wybieraj szybki prysznic zamiast długiej kąpieli.

W parkach, lasach czy we własnym ogródku zamiast wodolubnego trawniku zasiej kwietne łąki. Kolorowe i pachnące kwiaty oraz zioła doskonale utrzymują wilgoć w glebie, a dodatkowo wabią pszczoły oraz ptaki. Kwietne łąki nie wymagają intensywnego podlewania, a kosi się je tylko dwa razy do roku – pierwszy raz, gdy już wydadzą nasiona.

Zabetonowane place zamieniajmy na tereny zielone, które nie tylko wchłaniają wodę, lecz także pozwalają filtrować powietrze i obniżyć jego temperaturę. Zainstalujmy na ścianach budynków zielone instalacje roślinne i zróbmy zieloną przestrzeń na dachach budynków, nawet na przystankach autobusowych mogą powstać wiaty z roślinnością dobrze znoszącą suszę.

Wybierajmy odpowiednie gatunki drzew oraz krzewów np. lipy drobnolistne i szerokolistne, dęby szypułkowe i bezszypułkowe, wierzby białe i kruche oraz iwy. Na nieużytkach sadźmy także tarninę, głóg, dziką różę, czarny bez, kalinę koralową lub drzewa owocowe.

Jeżeli jesteś rolnikiem, to możesz skorzystać z programu dofinansowania do efektywnych systemów nawadniania, których celem jest przeciwdziałanie skutkom suszy. Jak skorzystać z programu nawodnień rolniczych tutaj.

Do podlewania przydomowych ogródków, zarówno na wsi jak i w mieście, możemy wykorzystać deszczówkę. Deszczówka to cenny zasób. Łapiąc deszczówkę możemy zaoszczędzić do 50% wody wodociągowej i obniżyć rachunki za wodę. Zbierajmy deszczówkę do specjalnych pojemników ustawionych pod rynną lub instalujmy systemy zbierania wody w pojemnikach podziemnych.

Czym jest zasada water reuse?

Zasada water reuse, czyli ponownego wykorzystania wody w gospodarstwie domowym. Możemy zacząć od najprostszych sposobów np. użycia wody z mycia warzyw i owoców do podlewania roślin. W Polsce jest jeszcze mało popularny recykling wody szarej, który jest nie tylko ekologiczny, ale pozwala dodatkowo zmniejszyć rachunki za wodę. Woda szara to po prostu ścieki, które są wytwarzana podczas wykonywania codziennych czynności domowych. Jednak aby wykorzystywać ponownie wodę szarą należy zainstalować oddzielną sieć przewodów/pionów kanalizacyjnych, gdzie jedne będą gromadzić wodę, a drugie transportować już po oczyszczeniu. Taka instalacja nie jest tania, bo taniej wyjdzie tylko wtedy gdy zrobimy ją na etapie budowy domu. Przyjmując, że na kąpiele zużywamy – 36% wody, na spłukiwanie toalety – 30%, na pranie – 15%, na zmywanie – 10%, na sprzątanie – 6%, a na gotowanie – 3% to instalacja systemu jest bardzo korzystna nie tylko dla środowiska, ale również dla naszej kieszeni.

Czym są zbiorniki retencyjne?

Jeżeli masz przydomowy ogród, to możesz zbudować w nim oczko wodne bądź ogród deszczowy zasilany wodami opadowymi, nie musisz mieć żadnych pozwoleń wodnoprawnych. Celem zarówno małej jak i dużej retencji jest zachowanie wody opadowej w miejscu, gdzie ona spadła. Zbiorniki retencyjne zachowują ją w okresie nasilonych opadów i stanowią rezerwuar wody na czas suszy. To pozwala na przetrwanie wodnym ekosystemom, znacznie spowalnia też procesy suszowe. Duże zbiorniki wodne są tak projektowane, aby zasilać zarówno rzeki w okresach niżówki, jak i okoliczne pola uprawne. Zbiorniki retencyjne mają duże znaczenie przyrodnicze.

Dołącz do akcji powiedz #stopsuszy!

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aga Basta
1 maja 2020 07:35

Myślę, że nam ze studnią głebinową brak wody w domu raczej nie grozi. Gorzej jak wszystko podrożeje.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x