Fomofobia to lęk przed przegapieniem najnowszych wiadomości z portali społecznościowych. Korzystanie z facebooka czy instagrama to dla niektórych codzienna rutyna, która uzależnia nie wiadomo skąd i jak. Portale społecznościowe powstały, aby ułatwić nam komunikowanie się ze znajomymi, jednak mają także swoje wady. Czasami warto robić sobie „detoks”, czyli odpoczynek od Social Media

Social media to portale społecznościowe, które służą między innymi do komunikacji, jednak warto czasami wylogować się do realnego świata. Jaki wpływ mają na nas social media i czy warto robić sobie odpoczynek od Social Media?

Jaki wpływ mają Social Media?

Młodzi użytkownicy nie znają świata bez internetu, bo kiedy oni przyszli na świat, to internet już był. Początki internetu narodziły się dopiero 51 lat temu, a dokładnie 29 października 1969 roku! Od tamtego czasu rozwój technologiczny przeszedł bardzo długą drogę do momentu, jaki postęp obserwujemy naocznie dzisiaj. W internecie można znaleźć praktycznie wszystko, łatwiej nawiązywać kontakty. Do tego celu stworzono nawet portale randkowe, o których już nie raz tutaj wspominałam.

Facebook, instagram, tiktok to tylko przykłady kilku social mediów, które mają uzależniający wpływ, zwłaszcza podatni są najmłodsi użytkownicy internetu. Osoby starsze, które pamiętają, jak spędzało się czas bez internetu, nie mogą zrozumieć młodzieży stukających coś w ekran telefonu. Dwa różne pokolenia, które dzieli ponad 50 lat, mogą sobie wzajemnie pomóc. My jako młodsze pokolenie powinniśmy okazywać szacunek i wdzięczność osobom starszym, bo bez nich nie byłoby nas. Pokaż swoim rodzicom czy dziadkom, jak działa internet, że za jego pomocą mogą robić przelewy i płacić rachunki bez wychodzenia z domu. Natomiast starsze osoby mogą odwdzięczyć się nam swoim doświadczeniem i opowieściami z czasów ich młodości, które są interesujące i bezcenne.

Internet ma również swoje wady. Jedną z głównych wad internetu jest to, że jest on uzależniający i marnuje nasz czas, gdy spędzamy cały dzień na scrollowaniu najnowszych wieści ze świata. Nawiązując nowe znajomości internetowe, warto mieć na uwadze, jaka jest naprawdę, ta druga osoba po drugie stronie ekranu. Dlatego warto czasami robić sobie odpoczynek od social media, a co możemy zyskać to w następnym akapicie.

Odpoczynek od Social Media – co możemy zyskać?

Wylogowując się czasami z facebooka czy instagrama, możemy zyskać więcej czasu na realne znajomości czy nawet odkrycie w sobie nowej pasji.

  • Zamiast długogodzinnego siedzenia przed ekranem wyjdźmy na spacer, aby dostrzec jaki piękny świat nas otacza. Wybierając się na spacer, zawsze możemy coś ciekawego przynieść z parku (naturalne ozdoby do domu bądź kwiaty rosnące przy drodze).
  • Spacery mogą pobudzić naszą kreatywność, bo kiedy przewietrzmy nasz umysł, wtedy do głowy przyjdą nam nowe pomysły.
  • Nasz mózg się dotlenia i lepiej funkcjonuje, co wpływa na lepszą pracę i sen.
  • Spacerując, możemy zrzucić zbędne kilogramy oraz uodpornisz swój organizm przed infekcjami lub chorobami przewlekłymi.
  • Codzienny ruch jest ważny dla zdrowia, w tym pracy serca oraz wydłuża życie.
0 0 votes
Ocena

Justyna

Nazywam się Justyna Jachołkowska. Pracuje zdalnie jako Wirtualna Asystentka, moją specjalizacją jest Content Marketing i wspieram biznesy w promowaniu marki w sieci.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pojedztam.pl
3 maja 2021 15:39

Na pewne ciągłe przeglądanie SAM nie wychodzi nam na zdrowie i dodatkowo pochłania wolny czas.

Kamil
14 czerwca 2021 11:17

Myślę, że taki 'detox’ od social media jest bardzo wskazany w dzisiejszych czasach.

P.S. A to jest świetny pomysł 😉 :”Zamiast długogodzinnego siedzenia przed ekranem wyjdźmy na spacer, aby dostrzec jaki piękny świat nas otacza. Wybierając się na spacer, zawsze możemy coś ciekawego przynieść z parku (naturalne ozdoby do domu bądź kwiaty rosnące przy drodze).”

Dziękuję za wartościowy tekst i pozdrawiam!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x