Istnieje aż 700 rodzajów fobii, na które cierpią ludzie na całym świecie. Fobie możemy podzielić na społeczne oraz fobie na różnego rodzaju rzeczy czy zjawiska.

Osoby cierpiące na fobie czasami ukrywają swoje lęki przed znajomymi, dlatego niektóre z nich trudno zdiagnozować. Wymienię kilka rodzajów fobii, o których być może już słyszeliście.

Fobie, które utrudniają relacje społeczne.

Fobia to lęk, który polega na odczuwaniu strachu przed określonymi sytuacjami bądź przedmiotami, a nawet zjawiskami. Osoby, które cierpią na fobie, wpadają w panikę, reagują krzykiem, odczuwają przyśpieszony puls, nadmierne pocenie i drżenie.

Agorafobia

Agorafobia – lęk przed otwartymi przestrzeniami lub przebywania w zatłoczonych, miejscach publicznych, takich jak rynki. Lęk przed opuszczeniem bezpiecznego miejsca. Lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, wejściem do sklepu, tłumem, miejscami publicznymi, samotnym podróżowaniem, połączony często z antycypacją ataku lęku w unikanej sytuacji. Częstą cechą zarówno obecnego, jak i poprzednich epizodów jest występowanie lęku napadowego.

Hafefobia

Hafefobia – strach przed dotykaniem ludzi i przedmiotów. Fobia ta dotyczy równie sytuacji, w której ktoś nas dotyka lub gdy sami kogoś, lub czegoś dotykamy. Hafefobia może być wywołana przez przykre doświadczenia z dzieciństwa lub być symptomem bardziej złożonych zaburzeń takich jak fobia społeczna (lęk przed kontaktami z obcymi ludźmi) albo agorafobia (lęk przed otwartą przestrzenią). Hafefobia negatywnie wpływa na życie codzienne. Lęk przed dotykiem bardzo utrudnia nawiązanie relacji uczuciowych, jest też przeszkodą w normalnych czynnościach, takich jak zakupy, nauka w szkole czy poznawanie nowych osób. Skutkiem hafefobii jest wycofywanie się i zamykanie się w domu. Przebywanie w mieszkaniu ogranicza ryzyko dotyku, ale bezpośrednio przyczynia się do pojawienia się depresji i wzmaga samotność.

Lęk przed tym co nieznane.

Ludzie cierpią na różnego rodzaju fobie i prawdopodobnie każdy odczuwa przed jakąś sytuacją lęki, które nie zawsze są tak paraliżujące, żeby utrudniały życie. Wszystkich lęków jest aż 700. Pełną listę najdziwniejszych fobii znajdziecie tutaj. Poniżej tylko wymienię kilka najpopularniejszych fobii.

Współczesna forma fobii osób, które wciąż przebywają na portalach społecznościowych, aby być na czasie z aktualnymi wydarzeniami z życia to fomofobia, inaczej lęk przed utratą na chwilę w zasięgu ręki swojego telefonu. Neofobia to lęk przed nowymi rzeczami lub doświadczeniami. Większość z nas boi się tego, co nieznane, a nikt nie wie, czy istnieje życie po śmierci, dlatego są osoby, które cierpią na tanatofobię – lęk przed śmiercią. Natomiast uranofobia jest strachem przed niebem jak i pójściem do nieba po śmierci.

Inne dziwne fobie.

W dzieciństwie niektórzy, aby zasnąć, musieli mieć włączoną lampkę, ponieważ odczuwali strach przed ciemnością i mrokiem (achluofobia). Klaun jest postacią wesołą i kolorową, ale dla niektórych przerażającą i cierpią na koulrofobia – lęk przed klaunami. Zazwyczaj piątek 13 to tylko zwykły dzień, ale niektórzy cierpią na paraskewidekatriafobią i panicznie boją się tej magicznej daty w kalendarzu. Dodatkowo sama liczba 13 uznawana jest za pechowa, dlatego istnieje także lęk przed liczbą 13 (triskaidekafobia). Osoby takie nie chcą być numerem 13 w kolejce np. do lekarza. Czasami boimy się własnego odbicia w lustrze – ejsoptrofobia.

Zdarzyło wam się kiedyś przegapić przystanek, na którym mieliście wysiąść? Istnieje abemarofobia – chorobliwa obawa, że podczas podróży przegapi się swój przystanek lub stację. Strach przed lataniem samolotem – awiatofobia, natomiast strach przed wysokością, lęk przed przebywaniem na dużej wysokości i przed spadnięciem – akrofobia.

Kto z nas lubi chodzić do dentysty, niech podniesie rękę. Strach przed wizytą u dentysty nazywa się dentofobią, natomiast strach przed igłami, strzykawkami lub przedmiotami ostro zakończonymi (aichmofobia). Nagość nie dla wszystkich jest komfortowa, są osoby, które odczuwają lęk przed tym, aby nikt inny nie zobaczył ich nago – gymnofobia.

Istnieje jeszcze atychifobia, czyli strach przed porażką. Są osoby, które bojąc się porażki, nie podejmują żadnego działania. O tym czym jest porażka, pisałam wcześniej. Lęk przed pogrzebaniem żywcem inaczej tafefobia silny był na przełomie XVII i XVIII wieku. Zazwyczaj jedząc coś, musimy przełknąć to, ale istnieje fagofobia, czyli lęk przed przełykaniem.

Fobie – jak żyć z panicznym strachem?

Fobie możemy podzielić na dwie grupy: te, które bardziej komplikują nasze życie oraz te, których da się uniknąć. Przykładowo jeśli twoja fobia ma związek z daną rzeczą czy zjawiskiem, to można po prostu ograniczyć kontakty z konkretną rzeczą. W przypadku arachnofobii – unikać pająków bądź ailurofobii – lęków przed kotami, unikać kotów. Niektórzy, chcąc pomóc znajomemu w wyleczeniu go z fobii do jakiegoś przedmiotu czy sytuacji, na siłę próbują go zbliżać do czegoś, co wywołuje u niego paniczny lęk. Ta metoda nie jest polecana przez specjalistów. W przypadku fobii społecznych zalecany jest kontakt z psychologiem bądź psychoterapeutą, który wie jak najlepiej pomóc osobie oswoić się z lękami.

0 0 votes
Ocena
Kategorie: Ogólne

Justyna

Nazywam się Justyna Jachołkowska. Pracuje zdalnie jako Wirtualna Asystentka, moją specjalizacją jest Content Marketing i wspieram biznesy w promowaniu marki w sieci.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
PatrykTarachon
Admin
PatrykTarachon
20 grudnia 2020 22:16

Oglądałaś może American Horror Story: Cult? Większość tych fobii pojawia się właśnie w tym sezonie.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x