Przejdź do treści

Mutyzm wybiórczy – jak pokonać lęk przed mówieniem?

mutyzm wybiórczy

Mutyzm wybiórczy selektywny diagnozowany jest we wczesnym dzieciństwie. Częściej występuje u dziewczynek niż chłopców. Najbardziej charakterystyczne dla tych osób jest brak możliwości nawiązania kontaktu werbalnego w niektórych sytuacjach i jednocześnie swobodne mówienie w pozostałych sytuacjach. Najczęściej dotyczy to osób obcych np. w szkole gdzie mówienie jest wskazane. Mutyzm wybiórczy selektywny wymaga odpowiedniej terapii. Bez odpowiedniej terapii dotyczy to również osób dorosłych.

Na czym polega mutyzm wybiórczy? Jak pokonać lęk przed mówieniem i swobodnie rozmawiać z ludźmi?

Czym jest mutyzm wybiórczy selektywny?

Mutyzm wybiórczy selektywny jest to zaburzenie lękowe. Charakterystyczne cechy dla osób z tym zaburzeniem to utrudniona swobodna mowa, czyli kontakt werbalny. Dotyczy głównie dzieci, zwłaszcza dziewczynek.

Mutyzm wybiórczy selektywny to zaburzenie polegające na wybiórczości mówienia, przez co rozumie się to, że dziecko lub osoba dorosła mówi w pewnych sytuacjach, a milczy w innych. Najczęściej zaburzenie rozwija się we wczesnym dzieciństwie – między 3 a 5 rokiem życia. Występuje ono częściej u dziewczynek. W typowych przypadkach dziecko rozmawia w domu lub z bliskimi i przyjaciółmi, zaś milczy w szkole lub w stosunku do obcych. Zaburzeniu temu zwykle towarzyszą takie specyficzne cechy osobowości, jak: lęk społeczny, wycofanie społeczne, nadwrażliwość emocjonalna, trudności w kontaktach z innymi, nieraz zachowania opozycyjne. Jeżeli mutyzm zostanie zdiagnozowany to wymaga odpowiedniej terapii psychologicznej i wsparcia oraz zrozumienia wśród bliskich. Zlekceważony i nieleczony tylko pogłębi problem.

Mutyzm wybiórczy a edukacja w szkole?

Edukacja szkolna dziecka z mutyzmem nie jest łatwa ze względu na utrudnienia nawiązania kontaktu werbalnego. Jednak dzieci z tym zaburzeniem mogą osiągać wysokie sukcesy w czasie nauczania, zwłaszcza podczas pisemnych sprawdzianów wiedzy. Podczas ustnych odpowiedzi mustycy mogą odczuwać silne lęki i nawet mając odpowiednią wiedzę boją się mówić. Kiedy dziecko postanowi jednak mówić, to nie należy reagować zbyt entuzjastycznie, ponieważ może się ono nieco wystraszyć i znów zamilknąć. Kiedy dziecko mówi należy normalnie z nim prowadzić rozmowę. Zadawać pytania tak, żeby dziecko jak najwięcej samoistnie opowiadało np. co się wydarzyło, co czuje. Wśród rówieśników czują się nieco wyobcowani i pomimo, że chcą nawiązywać z nimi kontakty to ich lęk im to utrudnia. Z reguły potrzebują dłuższego czasu, aby swobodnie rozmawiać z poznanymi osobami.

Mutyzm wybiórczy a relacje z otoczeniem.

Osoby z mutyzmem pragną nawiązywać kontakty z otoczeniem. Jednak czasami zwyczajne „Dzień dobry” czy „Cześć” sprawia im problem i mogą uchodzić za niegrzecznych i źle wychowanych, a to nieprawda. Po prostu ich lęk społeczny sprawia, że wycofują się ze społeczeństwa, ale to nie oznacza, że nie chcą mieć kontaktu z innymi ludźmi.

Zrozumienie takiej osoby jest bardzo potrzebne zarówno jeśli wchodzi się w relację z taką osobą jak i przypadkowych sytuacjach. Ich wewnętrzne ograniczenia powodują trudności w nawiązywaniu kontaktów, a przy tym odmienne funkcjonowanie w życiu społecznym. Wchodząc w bliskie relacje z osobami mutystycznymi należy uważnie obserwować ich emocje na twarzy i być wyrozumiałym, a czasami nawet cierpliwym.

Mutyzm czasami charakteryzuje się kierowaniem sobą na podstawie oceny innych ludzi. Czasami nie robią tego czego naprawdę pragną tylko wybierają taki kierunek działania, który zostanie dobrze oceniony przez otoczenie. Rodzina, przyjaciele i znajomi mają wielki wpływ na ich życie. Mogą również mieć wpływ na osiąganie przez niego sukcesów na drodze dążące do wyjścia z nieprawidłowości bądź pogłębienie problemu.

Osoby z mutyzmem wybiórczym skazane na samotność? Nie!

Mutyzm zaniedbany w dzieciństwie w dorosłym życiu może przyczyniać się do pojawienia się depresji z powodu niedopasowania do otoczenia. Jednak pomimo swoich dysfunkcji osoby takie pragną uczestniczyć w życiu społecznym, mieć kontakt i budować relacje. Pomimo ograniczeń starają się, dać z siebie jak najwięcej pokonując swoje blokady. Dlatego tak ważna jest wiedza o mutyzmie wybiórczym oraz wyrozumiałość w nawiązywaniu kontaktów. Polecam wszystkim, zwłaszcza osobom z mutyzmem artykuł etapach interakcji z ludźmi, czyli jak przebiega nawiązywanie kontaktów z obcymi osobami.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
24 listopada 2019 18:14

zapraszam na stronę http://www.poradniamw.pl gdzie można więcej poczytać na ten temat oraz do przeczytania książek: „Mutyzm wybiórczy. Trzy spojrzenia” oraz „Mutyzm wybiórczy w praktyce terapeutycznej”

Patryk Tarachoń
Admin
25 listopada 2019 22:32

Dlaczego najczęściej dotyka dziewczynek?

3
0
Would love your thoughts, please comment.x