Komplementy – jak mówić i przyjmować.

Komplementy – kto nie lubi słuchać pochwał na swój temat? Prawie każdy pragnie być doceniony za pracę i wysiłek jaki włożył w osiągnięcie sukcesu.

Komplementy to nic innego jak zauważenie pozytywnych cech drugiej osoby,  budowanie pozytywnych relacji.  Jednak nie mylmy komplementu z pochlebstwem. Pochlebstwo to manipulacja w celu osiągnięcia korzyści.

Co i kiedy możemy komplementować?

Prawdziwe szczere komplementy dają poczucie szczęścia, radości, budują i wzmacniają zwykłe relacje międzyludzkie, ułatwiają nawiązanie relacji uczuciowej pomiędzy osobami oraz wpływają na poczucie wartości.

Najczęściej komplementujemy wygląd. Jednak warto dostrzec, również inne wartości. Najbardziej lubią je kobiety, ale mężczyźni również lubią słuchać miłych słów na swój temat.  Komplementy mogą także dotyczyć charakteru człowieka. Do komplementu możemy również dołączyć własne emocje, to co akurat czujemy w danej chwili. Taki komplement będzie bardziej wiarygodny.

Jak przyjmować komplementy?

Najtrudniej radzą sobie osoby z niską samooceną oraz osoby nieśmiałe. Kiedy ktoś mówi Ci, że ładnie wyglądasz w tej bluzce, to Ty uśmiechnij się i podziękuj, zamiast uciekać wzrokiem. Nie wolno kwestionować komplementu ani umniejszać go ani zaprzeczać.

Istnieją dość istotne różnice w komplementowaniu kobiety i mężczyzn. Kobieta lubi, gdy powiesz jej, że ma ładny uśmiech, głos, piękne włosy czy oczy, ładnie pachnie itp. Ucieszy się, gdy powiesz, że ją bardzo lubisz, że jest sympatyczna, miła, pochwalisz jej zalety, zdolności oraz docenisz jej inteligencję, wiadomości, wiedzę. Kobiety lubią być doceniane za to, co robią, a nie za to jak wyglądają.

Im bardziej wyszukany komplement i zgodny z prawdą – tym większe wrażenie zrobi na kobiecie. Warto wiedzieć, że im prawdziwszy i dopasowany będzie do kobiety komplement, tym bardziej ją ucieszy i usatysfakcjonuje.

Słowa: masz piękne oczy będą na pewno przyjemne, ale już bardziej wyszukane sformułowania typu: masz wyjątkowo piękne oczy, kolor twoich oczu wyjątkowo mnie zachwyca- sprawią, że kobieta poczuje się naprawdę wyjątkowo i do końca życia nie zapomni tego komplementu.

A jakie komplementy lubią otrzymywać mężczyźni?

1. Jest wyjątkowo zaradny. Powiedz mu, że doceniasz jego starania i wysiłek jaki włożył, żeby mieć to co ma. Nie chwal efektów pracy, a bardziej drogę do sukcesu. Sukces to nie jest tylko czubek góry lodowej. Na sukces składa się wiele czynników, w tym ciężka praca, a czasami porażki.
2. Doceń jego męskość, to że, jest silny, zręczny i wytrzymały.
3. Powiedz mu, że jest NAJ… Mężczyźni lubią być najlepsi, pragną być numerem 1 w oczach swojej kobiety. Przede wszystkim lubią rywalizację między sobą.
4. Mężczyźni lubią słuchać, że dobrze czujesz się w jego towarzystwie, lubisz z nim rozmawiać, czujesz się przy nim bezpiecznie, ufasz mu i wierzysz.

Dobre słowa są niczym balsam dla ciała, jednak warto zapamiętać jedną regułę – aby komplementować drugą osobę szczerze, bo tylko taki szczery komplement ma największą siłę i sprawia przyjemność.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Venus
1 sierpnia 2018 18:05

Szkoda, że wszyscy tak rzadko je sobie na wzajem mówimy.
Niezły poradni napisałaś 🙂

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x