Każda zmiana jest na początku trudna do zaakceptowania. Zmiany w naszym życiu są potrzebne, bo dzięki nim mamy szansę na rozwój. Aby rozwinąć skrzydła, musisz najpierw zidentyfikować fałszywą prawdę o sobie i ją zastąpić nową prawdziwą prawdą.

Dlaczego boimy się zmian? Jak rozwinąć skrzydła kiedy akceptacja siebie jest trudna?

Proces poznawania swojej prawdy z przeszłości jest długotrwały, jednak aby naprawdę zmienić swoje życie, koniecznie poznaj swoją prawdę o sobie. W jaki sposób zerwać ze schematami z przeszłości? Dlaczego zmiana jest trudna? Jak nie popełniać wciąż tych samych błędów?

Dlaczego zmiana jest trudna?

Prawdziwa zmiana zaczyna się od samoświadomości. Ludzie z natury są zaprogramowani na zmiany, nieustannie dążymy do poprawy, uczymy się i rozwijamy poprzez relacje i doświadczenia. Jednak pozostaje pytanie dlaczego nam się nie udaje? Wynika to z tego, że od początku obawiamy się nieznanego. Jeśli czegoś nie znamy, to trudniej jest nam się do tego przyzwyczaić. Strach przed nieznanym to najczęstszy powód, dla których ludzie nie dokonują zmian. Ważne jest wprowadzanie świadomych zmian. Zastanów się, co cię naprawdę motywuje, ponieważ pomoże to tobie w procesie wprowadzania pozytywnych zmian.

Poznaj swoją prawdę z przeszłości.

Aby dowiedzieć się jaka jest twoja fałszywa prawda musisz zyskać wgląd do swoich wspomnień. Inaczej mówiąc wgląd to zdolność do postrzegania związków przyczynowo-skutkowych, czyli każda przyczyna ma swoje skutki. Wgląd może czasem pojawiać się nagle jako chwila olśnienia, objawienie. Wgląd to także samoświadomość, czyli wiedza o tym, kim naprawdę jesteś, pozbycie się iluzji, filtrów i masek. Po uzyskaniu wglądu możesz rozpocząć proces przemiany poczucia własnego ja, jednocześnie odrzucić starą narrację i napisać nową.

Umysł człowieka można podzielić na świadomy i podświadomy. Pamięć umysłu świadomego jest krótkotrwała, może przechowywać jednocześnie tylko cztery myśli. Umysł świadomy obejmuje funkcje wykonawcze (podejmowanie decyzji, planowanie, analiza, ocena, percepcja i siła woli), jest bardziej racjonalny. Natomiast to w umyśle podświadomym znajduje się najwięcej naszych myśli, łącznie z tymi z wczesnego dzieciństwa. To czasami nasza podświadomość czasem decyduje za nas.

Refleksja nad starą prawdą.

Aby dokonać refleksji musisz poświęcić trochę czasu na pobycie sam ze sobą. Ten krok wymaga spowolnienia tempa. Należy znaleźć idealne spokojne i ciche miejsce, które pomoże stworzyć idealne warunki do zagłębienia się w siebie i odnalezienia swojej prawdy. Najlepiej wybrać to samo miejsce i tą samą godzinę, w której myśli łatwiej napływają. Przed refleksją to normalne, że możesz czuć lęk bądź być sceptycznym wobec tego czego możesz się dowiedzieć. Refleksja bywa trudna i bolesna, jednak mając pozytywną motywację można ją przetrwać mniej boleśnie. Za każdym razem kiedy poczujesz ukłucie lęku powiedz sobie: „życie wcale nie musi być takie”. Cały sens refleksji polega na tym, aby umysł dostrzegł związek pomiędzy twoją przeszłością a teraźniejszością.

Zanim zaczniesz budować nowe prawdziwe ja, musisz jeszcze przepracować swoją starą narrację, z którą pragniesz się pożegnać. Przed wglądem, czyli przed rozpoczęciem zmiany twoja droga dzieli się na zwyczajny świat, potem następuje świadomość potrzeby zmiany, mimo tego możesz czuć opór wobec zmian, ale później dojdziesz do pokonania lęku i bardziej zaangażujesz się w zmianę. Pozostałe etapy następują podczas wglądu. Będziesz eksperymentował z nowymi warunkami, które przygotują cię do wielkiej zmiany. Po zmianie nastąpi akceptacja nowej narracji oraz nowe wyzwania. Czekają cię również ostatnie niebezpieczeństwa, które będą próbowały, abyś zawrócił z nowo wybranej drogi. Jednak po tym wszystkim jeśli zdasz egzamin, to nabierzesz biegłości w swojej nowej narracji. Trzy elementy ważne dla potwierdzenia zmiany to dystans, akceptacja i przebaczenie.

Budowanie nowego wizerunku.

Budując nową narrację dobrze jest wskazać swoje mocne strony oraz stworzyć wizualizację, nie mylić z fantazjowaniem. W fantazjowaniu zazwyczaj widzimy tylko rezultat, natomiast wizualizacja to zapisanie swoich życzeń w formie planu, czyli stworzenie całego procesu działania w wyobraźni. Psychologia pozytywna wyróżnia trzy rodzaje szczęśliwego życia: życie przyjemne (powierzchowne doświadczanie przyjemności), życie dobre (wiesz w czym jesteś dobry i co daje ci satysfakcję) i życie mające sens (jego istotą jest dawanie czegoś od siebie).

Utrwalenie zmiany.

Nasz mózg jest neuroplastyczny, co oznacza, że jest w stanie się zmieniać, nawet w późnym wieku. Nasz mózg zmienia się, wtedy kiedy my zmieniamy się i zmieniamy myślenie. Mózg wzmacnia te sieci neuronowe, których używamy wielokrotnie. Najlepszym ćwiczeniem dla mózgu jest praktyka medytacji, która kształtuje mózg dla lepszej świadomości emocji i panowania nad nimi, a także dla większego spokoju i współczucia.

Jeżeli pragniesz bądź odczuwasz potrzebę uwolnienia się od starej przeszłości bądź czujesz, że coś blokuje twój rozwój to zajrzyj do książki Johna Sharpa „Odblokuj się – Jak zerwać ze schematami i rozwinąć skrzydła”, w której autor podaje ćwiczenia i szczegółowo opisuje jak odnaleźć swoją fałszywą prawdę z przeszłości oraz jak zbudować nową narrację i odnieść sukces. Link do książki

0 0 votes
Ocena

Justyna

Nazywam się Justyna Jachołkowska. Pracuje zdalnie jako Wirtualna Asystentka, moją specjalizacją jest Content Marketing i wspieram biznesy w promowaniu marki w sieci.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk Tarachoń
Admin
21 czerwca 2020 21:36

Długa droga aby to osiągnąć, ale możliwa.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x