Przejdź do treści

Jak rozmawiać o depresji?

jak rozmawiać o depresji

W Polsce 1,5 mln osób cierpi na depresję, jednak wciąż jest to temat tabu, bo nie umiemy rozmawiać o depresji. Jednym ze sposobów walki z depresją jest kontakt z otoczeniem. Nie wszyscy jednak wiedzą jak rozmawiać z osobą cierpiącą na depresję.

Jak rozmawiać o depresji oraz jakich słów używać kiedy chcemy okazać wsparcie osobom chorującym na depresję?

Nasze zachowanie oraz to, jak traktujemy osoby cierpiące na depresję, może równie pomóc, ale czasami zaszkodzić, dlatego warto nauczyć się żyć z depresją.

Czym jest depresja?

Depresja to zaburzenie charakteryzujące się różnymi objawami, które występują przez okres co najmniej 2 tygodni lub dłużej. Depresja jest z reguły wtórna, a pierwotnym podłożem jest lęk, nerwica, tłumienie emocji. O objawach depresji wspominałam tutaj.

Osoby, które nie mają wiedzy na temat depresji, używają zazwyczaj stereotypowych gotowych recept typu: „to nic takiego”, „każdy tak ma”, „niepotrzebnie się tym przejmujesz”, „nie przesadzaj”, „weź się w garść”. Pytanie nasuwa się samo: jak rozmawiać z osobą cierpiącą na depresję, aby jej pomóc. Odpowiedź jest prosta – szczerze, normalnie, bez tworzenia sztucznego napięcia i poczucia niezręczności. W rozmowie warto dostrzegać zalety i mocne strony osoby chorej na depresję. To w głównej mierze od najbliższych zależy, jak szybko chory powróci do zdrowia.

4 ważnych rzeczy, o których należy pamiętać żyjąc obok osoby cierpiącej na depresję.

1) Naucz się być blisko po prostu bądź obok. Osoby cierpiące na depresję izolują się od otoczenia, ale tak naprawdę potrzebują bliskości. Czasem widok bliskiej osoby tuż obok i to, że stara się pomóc, już wiele może pomóc. Nie musisz nic mówić, bo czyny są tutaj ważniejsze niż źle dobrane słowa.

2) Bądź cierpliwy. Depresja powoduje brak chęci do wykonywania codziennych czynności. Kiedyś depresja przeminie, dlatego warto przeczekać ten dzień, miesiąc czy nawet czasami dłużej. Nauka cierpliwości jest bardzo trudna, zwłaszcza kiedy czujemy się bezsilni, chcąc pomóc, a nie możemy tak naprawdę nic zrobić wbrew woli drugiej osoby.

3) Przewlekła depresja osoby bliskiej może również mieć negatywny wpływ na otoczenie. Zadbaj również o siebie, aby zachować siły na walkę z depresją. Ty sam postaraj się wychodzić do ludzi, nie izoluj się od znajomych. Bojąc się o drugą osobę, nie chcąc jej zostawić samej na chwilę, sami możemy wpaść w melancholijny nastrój. Musimy być silni i dla siebie i dla bliskiej osoby. Kiedy wrócisz do domu, wtedy możesz zrelacjonować osobie chorej na depresję, jak przebiegło spotkanie i co słychać u waszych wspólnych znajomych. Z pewnością odrobinę poprawi to jej nastrój.

4) Warto zasięgnąć opinii u specjalisty, ponieważ samemu trudno będzie Ci pomóc osobie z depresją. Poszukaj w swojej okolicy dobrego psychologa czy psychoterapeuty, który profesjonalnie doradzi Ci jak rozmawiać i postępować z osobą cierpiącą na depresję.

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x