Przygotowania do świąt trwają czasem dłużej niż same święta. Jednak to same święta są dla niektórych powodem do stresu, ponieważ czasami bywa, że z częścią rodziny praktycznie nie utrzymujemy kontaktu na co dzień. Co zrobić, aby w święta nie pokłócić się z rodziną i jak przetrwać święta oraz nie zwariować?

Święta Bożego Narodzenia to z jednej strony piękny magiczny klimat i czas spędzony w gronie najbliższych. Badania pokazują, że jest to też najbardziej stresujący moment w życiu. Dlatego jak przetrwać święta i nie zwariować, o tym będzie ten felieton.

W dzieciństwie idealizowaliśmy sobie zbyt wielkie oczekiwania wobec Świąt. Chcemy tak jak na filmach poczuć tę magię. Jednak magia świąt w rzeczywistości nie istnieje, a prawdziwy sens Bożego Narodzenia jest zupełnie inny.

Czym są święta Bożego Narodzenia, o tym przeczytacie we wcześniejszym felietonie tutaj.

Jak przetrwać święta z rodziną i nie zwariować kiedy zaczną się pytania o twój stan cywilny czy rodzinne wspomnienia, które nie zawsze dla wszystkich są dobre oraz na koniec jak wyjść z twarzą podczas świąt.

Dlaczego wciąż sama?

Najgorsze pytanie zadane przez babcię bądź wścibską ciocię przy łamaniu się opłatkiem. Większość singli bojąc się odpowiadać na to pytanie po prostu unika spotkań rodzinnych. Czasem woli spędzić święta samotnie gdzieś w ciepłych krajach byleby tylko uniknąć krytyki rodziny. Można się przygotować i odpowiedzieć szybką ripostą. Jednak to przychodzi łatwiej osobom pewnym siebie, które rzadziej przejmują się opinią innych.

Zjedz jeszcze troszeczkę, bo się zmarnuje.

Przed świętami jest akcja „nie jedz tego to na święta”. Natomiast po świętach zazwyczaj zostaje mnóstwo jedzenia, więc najczęściej babcie mówią do wnuków: „zjedz jeszcze trochę serniczka, bo się zmarnuje”. Ciężko odmówić komuś kto włożył tyle wysiłku w przygotowanie potraw. Jednak są organizacje, które organizują zbiórki żywności, która zostaje po świętach dla bezdomnych bądź ubogich. Zanim wyrzucisz nadmiar jedzenia, który pozostał po świętach, rozejrzyj się wokół i oddaj biednym.

Prezenty – walutą uczuć?

W dzieciństwie święta kojarzyły nam się wyłącznie z prezentami. W święta każdy uczestnik spotkania powinien zostać obdarowany symbolicznym podarunkiem. Jednak warto wcześniej ustalić budżet do jakiej kwoty kupujemy prezenty dla najbliższych. Potem okaże się, że my kupiliśmy siostrze książkę i perfumy, a w zamian otrzymaliśmy laptopa. Aby uniknąć takiej niezręcznej sytuacji, żeby nie było nam głupio przyjąć droższy prezent warto ustalić kogo na jaki prezent stać. Ogólnie prezenty nie powinny wyrażać tego, że im droższy prezent, tym kogoś bardziej lubimy. Czasami kogoś zwyczajnie w danym roku nie stać na drogie prezenty, ale będzie bał się krytyki ze strony rodziny i pomimo, że go nie stać, to kupi wymarzone prezenty dla bliskich.

Wspomnienia rodzinne czyli jak się nie pokłócić przy stole?

Spotkania rodzinne to okazja do rozmowy i wspomnień rodzinnych. Niestety nie zawsze te wspomnienia są dla wszystkich dobre, ale czy warto wypominać komuś to co wydarzyło się bardzo dawno? Skoro już spotkaliśmy się przy jednym stole to warto porozmawiać o rzeczach przyjemnych zamiast wypominać drugiej osobie błędy z przeszłości. To co wydarzyło się w przeszłości niech pozostanie przeszłością, a dobrze jest żyć tu i teraz i myśleć o przyszłości.

O czym nie rozmawiać przy wigilijnym stole?

Są tematy, których nie należy poruszać podczas spotkań z rodziną przy jednym stole to polityka, choroby, stan cywilny czy poglądy na temat aborcji lub LGBT.

Jak wyjść z rodzinnej imprezy nikogo nie urażając?

Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Święta również dobiegają końca i pozostaje pytanie jak pożegnać się z najbliższymi, tak aby nikt nie poczuł się urażony. Jeżeli jesteś tylko gościem i chcesz szybciej wyjechać do domu, to zawsze możesz powiedzieć, że „miło było was znowu widzieć wszystkich tutaj razem, mam nadzieję, że w przyszłym roku ponownie spotkamy się w tym samym składzie” i wyjść. Najgorzej mają gospodarze, bo kiedy zapraszasz gości do siebie, to musisz mieć na uwadze, jakie relacje między nimi panują. Niby najprościej byłoby unikać kontaktu z kłopotliwymi gośćmi, ale święta zobowiązują do spotkań rodzinnych i nie wypada kogoś pominąć. Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Zawsze można zorganizować podwójne spotkanie w dwóch różnych domach. Jeżeli rodzina jest liczna, a twoje mieszkanie jest małe, to ustalcie między sobą, że dwie osoby organizują u siebie imprezę rodzinną, wtedy część rodziny jest u jednej kuzynki, a druga część np. u babci.

0 0 votes
Ocena

Justyna

Nazywam się Justyna Jachołkowska. Pracuje zdalnie jako Wirtualna Asystentka, moją specjalizacją jest Content Marketing i wspieram biznesy w promowaniu marki w sieci.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x