Przejdź do treści

Jak nie rozmawiać z ludźmi?

jak nie rozmawiać z ludźmi

Komunikacja interpersonalna to bardzo ważna umiejętność, ponieważ na co dzień spotykamy się z ludźmi i rozmawiamy. Jednak czasami popełniamy błędy i dziś krótko o tym, jak nie rozmawiać z ludźmi.

W jaki sposób komunikować się z innymi oraz czego najlepiej unikać podczas rozmowy z bliskimi bądź obcymi osobami? Jak nie rozmawiać z ludźmi?

Między partnerami w związku komunikacja i rozmowa to jedna z najważniejszych rzeczy, jaka scala związek. Większość kobiet popełnia podstawowy błąd w komunikacji, liczy na to, że ich partner sam się domyśli, czego jego partnerka potrzebuje. W artykule zwracam uwagę na najczęstsze błędy w komunikowaniu się z innymi osobami, które może i ty również je popełniasz.

Jak nie rozmawiać z ludźmi — najczęstsze błędy, które popełniamy

Domyśl się nie działa u mężczyzn!

Większość kobiet myśli, że ich mężczyzna powinien sam wiedzieć czego ona w danej chwili potrzebuje. Niestety mężczyźni nie mają szóstego zmysłu, aby czytać w myślach kobiet. Nikt nie potrafi czytać drugiej osobie w myślach. To tylko powiedzenie, że on czy ona czyta w myślach, a tak naprawdę to dzięki szczerej rozmowie między sobą wiemy o sobie nawzajem wszystko. Dlatego łatwiej jest po prostu porozmawiać ze sobą czego oczekujecie w związku, o waszych potrzebach niż strzelać focha, że on cię nie rozumie. Rozmowa jest lepsza od oczekiwania, że on sam się domyśli o co Tobie chodzi.

Stawianie ultimatum bądź używanie gróźb.

Nie wolno zmuszać drugiej osoby groźbą do zmiany poglądów czy opinii na dany temat tylko dlatego że ty tak chcesz. Każdy ma prawo do wyboru i mieć różne poglądy, a ty powinieneś uszanować cudze poglądy nawet jeśli ktoś ma inne zdanie od twojego. W związkach trzeba rozważać również sprawy z punktu widzenia partnera. Nie wolno lekceważyć zdania drugiej osoby. Nie można nikogo zmuszać do zmiany zdania wbrew jego woli ani grozić i stawiać ultimatum, że jeżeli nie zrobi tego czego oczekujesz to ty nie zrobisz innej rzeczy dla niego ważnej. Zrozumienie i akceptacja poglądów innych niż własne jest trudna, jednak w związku musisz nauczyć się iść na kompromisy. Bycie w związku to sztuka kompromisu.

Krytykowanie drugiej osoby.

Krytykowanie innych osób tylko po to, aby samemu lepiej się poczuć to powszechne zjawisko XXI w. Potrafimy innym wytykać swoje własne wady, aby samemu wyleczyć swoje chore kompleksy. Jeśli ktoś wydaje się inny bądź nieco odstaje od społeczeństwa, to potrafimy wylać na niego wiadro negatywnych komentarzy. W krytyce jako hejt zazwyczaj nie potrafimy podać rozsądnych argumentów, dlaczego nie lubimy tej osoby. Inną odmianą krytyki jest konstruktywna krytyka, czyli przedstawiająca sugestie lub sposoby rozwiązania problemu. Jeżeli chcesz być lubiany, to szanuj innych zamiast wytykać komuś przywary.

Ataki personalne.

Poniżanie drugiej osoby, która nie jest w stanie się bronić sprawia dużą przyjemność osobom zbyt pewnym siebie. Dochodzi do ataków personalnych, w tym docinanie partnerowi bądź wywoływanie u niego poczucia winy. Nie wolno używać wobec kogoś obraźliwych słów bądź raniących tylko po to, aby poniżyć lub upokorzyć drugą osobę. Nie rozkazuj drugiej osobie co ma zrobić ani nie udzielaj rad jeżeli ona sama sobie tego nie życzy. Moralizowanie to nic innego jak pouczanie, prawienie rad drugiej osobie. Najpierw przyjrzyj się sobie, zanim zaczniesz krytykować inną osobę.

Emocjonalna reakcja na każdy problem.

Zazwyczaj to kobiety są zbyt emocjonalne i czasami zbytnio emocjonalnie reagują nawet na błahy problem, a potem unikają rozmowy na dany temat. Dochodzi wtedy do emocjonalnej nieobecności partnera. Emocje nie zawsze pomagają w rozwiązaniu problemu czy konfliktu, wręcz przeciwnie szkodzą i utrudniają. Dlatego zawsze przed ważną rozmową warto wyciszyć swoje emocje.

Odgrzebywanie przeszłości.

Czasami kiedy coś nie idzie po naszej myśli mamy tendencję do wspominania przeszłości i często mówimy do partnera, że gdyby nie ty to ja byłbym innym 'lepszym’ człowiekiem. To nic innego jak zrzucanie na partnera swojej winy i obwinianie go za minione wydarzenia. Są to najczęściej wałkowane tematy w związkach z długim stażem, które śmiało można zaliczyć do toksycznych rozmów.

Zmienianie tematu.

Często kiedy dochodzi do kłótni między partnerami nie zawsze dochodzi do porozumienia, wręcz przeciwnie konflikt kończy się bez rozwiązania problemu. Czasami dochodzi do uspokajania, czyli spłycania i bagatelizowania problemu, a niekiedy do odwracania uwagi zmieniając nagle temat na inny. Zmiana tematu nie rozwiąże problemu tylko jedynie nasili go jeszcze bardziej. Lepiej usiąść spokojnie i wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniem problemu.

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x