Obecna gospodarka Państwa opiera się na wzorcu gospodarki linearnej, czyli szybkiego obrotu. Producenci wytwarzają krótkotrwałe przedmioty, które po krótkim czasie można wymienić na nowe. Niestety z negatywnym skutkiem dla środowiska. Alternatywą może stać się gospodarka cyrkularna.

Gospodarka cyrkularna może być jedynym ratunkiem dla naszej planety. Jakie są plusy i minusy gospodarki cyrkularnej?

Jeżeli nie zmienimy swoich nawyków, to do 2050 roku będziemy potrzebowali 3 razy więcej zasobów niż dotychczas. Jedynie co możemy zrobić, to apelować do władz o zmianę systemu gospodarczego. Ograniczenia we wprowadzeniu to jedno, natomiast drugie to brak świadomości wśród konsumentów. Jeżeli my sami nie zmienimy swoich nawyków w kwestii segregowania śmieci bądź nie będziemy używać przedmiotów wielokrotnego użytku, to zmiana gospodarki ma małe szanse na przetrwanie.

Gospodarka cyrkularna – definicja.

Cyrkularna czyli obieg zamknięty, w której używany do produkcji surowiec wykorzystywany jest ponownie. W jej idealnej wersji odpady praktycznie nie występują i żadne surowce się nie marnują, a każdy produkt ma zastosowanie wielokrotnego użytku. Zwolennicy podkreślają, że przyniesie ona ulgę środowisku naturalnemu.

Gospodarka o obiegu zamkniętym polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu tak długo jak to tylko możliwe. W ten sposób wydłużamy cykl życia produktów, a jednocześnie ograniczając odpady do minimum.

Plusy i minusy.

Odpady mają negatywne skutki dla środowiska, klimatu, naszego zdrowia oraz gospodarki. Do zalet gospodarki cyrkularnej zaliczamy zmniejszenie degradacji środowiska, redukcję odpadów i optymalne wykorzystanie surowców. Gospodarka cyrkularna przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego, przyniesie długofalowe oszczędności dla biznesu, a także innowacyjne miejsca pracy.

Do produkcji kolejnego modelu telefonu potrzebne są nowe surowce energetyczne, które wydobywane są ze ziemi, co przyczynia się do degradacji środowiska!

Nie możemy zapominać o wadach, które również występują, są to m.in. wysokie koszty wyjściowe. Zmiana gospodarki na początku będzie obciążała budżet państwa, dlatego warto stopniowo wprowadzać zmiany. Kiedy będziemy wykorzystywali ponownie surowce, to spadnie dochód z eksportu surowców oraz konieczna będzie redukcja miejsc pracy w sektorach wydobywczych.

Obecny model gospodarki oparty jest na schemacie „weź, wyprodukuj, użyj i wyrzuć. W ten sposób produkuje się miliardy odpadów rocznie, które zalegają na składowiskach odpadów. Niektóre produkty są tak zaprojektowane, żeby przestały działać po określonym czasie.

Wraz z rozwojem gospodarczym rośnie zapotrzebowanie na surowce, dlatego konieczne jest mądre gospodarowanie ograniczonymi zasobami. Gospodarka cyrkularna może pomóc państwom UE w uniezależnieniu się od importu surowców.

Zmiany w prawie?

Jednym ze sposobów jest wprowadzenie zmian w prawie. Pozwoli to przedsiębiorcom spojrzeć na gospodarkę cyrkularną bardziej przez pryzmat zysków niż strat. Unia Europejska stawia sobie za zadanie przygotowanie prawa w taki sposób, aby jak najwięcej sektorów gospodarki chciało znaleźć się właśnie w tym obiegu, który ma bardziej ekologiczne oblicze. Nowe unijne przepisy najszybciej odczują firmy zajmujące się gospodarowaniem odpadami oraz produkowaniem opakowań.

0 0 votes
Ocena

Justyna

Nazywam się Justyna Jachołkowska. Pracuje zdalnie jako Wirtualna Asystentka, moją specjalizacją jest Content Marketing i wspieram biznesy w promowaniu marki w sieci.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x