Przejdź do treści

Gospodarka cyrkularna ratunkiem dla Ziemi.

gospodarka cyrkularna

Obecna gospodarka Państwa opiera się na wzorcu gospodarki linearnej, czyli szybkiego obrotu. Producenci wytwarzają krótkotrwałe przedmioty, które po krótkim czasie można wymienić na nowe. Niestety z negatywnym skutkiem dla środowiska. Alternatywą może stać się gospodarka cyrkularna.

Gospodarka cyrkularna może być jedynym ratunkiem dla naszej planety. Jakie są plusy i minusy gospodarki cyrkularnej?

Jeżeli nie zmienimy swoich nawyków, to do 2050 roku będziemy potrzebowali 3 razy więcej zasobów niż dotychczas. Jedynie co możemy zrobić, to apelować do władz o zmianę systemu gospodarczego. Ograniczenia we wprowadzeniu to jedno, natomiast drugie to brak świadomości wśród konsumentów. Jeżeli my sami nie zmienimy swoich nawyków w kwestii segregowania śmieci bądź nie będziemy używać przedmiotów wielokrotnego użytku, to zmiana gospodarki ma małe szanse na przetrwanie.

Gospodarka cyrkularna – definicja.

Cyrkularna czyli obieg zamknięty, w której używany do produkcji surowiec wykorzystywany jest ponownie. W jej idealnej wersji odpady praktycznie nie występują i żadne surowce się nie marnują, a każdy produkt ma zastosowanie wielokrotnego użytku. Zwolennicy podkreślają, że przyniesie ona ulgę środowisku naturalnemu.

Gospodarka o obiegu zamkniętym polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu tak długo jak to tylko możliwe. W ten sposób wydłużamy cykl życia produktów, a jednocześnie ograniczając odpady do minimum.

Plusy i minusy.

Odpady mają negatywne skutki dla środowiska, klimatu, naszego zdrowia oraz gospodarki. Do zalet gospodarki cyrkularnej zaliczamy zmniejszenie degradacji środowiska, redukcję odpadów i optymalne wykorzystanie surowców. Gospodarka cyrkularna przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego, przyniesie długofalowe oszczędności dla biznesu, a także innowacyjne miejsca pracy.

Do produkcji kolejnego modelu telefonu potrzebne są nowe surowce energetyczne, które wydobywane są ze ziemi, co przyczynia się do degradacji środowiska!

Nie możemy zapominać o wadach, które również występują, są to m.in. wysokie koszty wyjściowe. Zmiana gospodarki na początku będzie obciążała budżet państwa, dlatego warto stopniowo wprowadzać zmiany. Kiedy będziemy wykorzystywali ponownie surowce, to spadnie dochód z eksportu surowców oraz konieczna będzie redukcja miejsc pracy w sektorach wydobywczych.

Obecny model gospodarki oparty jest na schemacie „weź, wyprodukuj, użyj i wyrzuć. W ten sposób produkuje się miliardy odpadów rocznie, które zalegają na składowiskach odpadów. Niektóre produkty są tak zaprojektowane, żeby przestały działać po określonym czasie.

Wraz z rozwojem gospodarczym rośnie zapotrzebowanie na surowce, dlatego konieczne jest mądre gospodarowanie ograniczonymi zasobami. Gospodarka cyrkularna może pomóc państwom UE w uniezależnieniu się od importu surowców.

Zmiany w prawie?

Jednym ze sposobów jest wprowadzenie zmian w prawie. Pozwoli to przedsiębiorcom spojrzeć na gospodarkę cyrkularną bardziej przez pryzmat zysków niż strat. Unia Europejska stawia sobie za zadanie przygotowanie prawa w taki sposób, aby jak najwięcej sektorów gospodarki chciało znaleźć się właśnie w tym obiegu, który ma bardziej ekologiczne oblicze. Nowe unijne przepisy najszybciej odczują firmy zajmujące się gospodarowaniem odpadami oraz produkowaniem opakowań.

0 0 votes
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x