Przejdź do treści

Błędy w nauce języków obcych.

błędy w nauce języków obcych

W dzisiejszych czasach pracodawcy wymagają umiejętności posługiwania się kilkoma językami, dlatego warto uczyć się języków obcych. Jednak pomimo tego, że wkuwamy dużo słówek i zwrotów, to bywa że nie widzimy efektów naszej nauki. Brak zamierzonych efektów może być skutkiem tego jakie błędy w nauce języków obcych popełniamy.

Jakie błędy w nauce języków obcych najczęściej popełniamy? Jak się uczyć języków, aby umieć dobrze władać danym językiem?

Błędy w nauce języków obcych, które popełniamy najczęściej:

Brak celu nauki.

Brak motywacji. Ucząc się języka musisz wiedzieć w jakim celu jest on Ci potrzebny. Czy będzie Ci on niezbędny w pracy czy po prostu chcesz lepiej porozumiewać się w tym języku. Od wybrania celu nauki zależy to jakiego słownictwa i formułowania zdań będziesz się uczył. Każdy język ma swoją formalną konstrukcję zdań, jak też mniej formalną używaną w języku potocznym na co dzień.

Zbyt duża dawka wiedzy.

Zabierając się do nauki języka obcego warto pamiętać o swoich predyspozycjach, bo nie każdy jest w stanie szybko przyswoić dany materiał. Są osoby, które potrafią zapamiętać 20 słówek dziennie, a niektórzy wciągu dnia zapamiętają tylko 5 słówek bądź mniej. Nie ma w tym nic złego i wcale nie jesteś gorszy od innych, po prostu każdy ma inne tempo nauki. Warto mierzyć siły na zamiary, ponieważ zbyt duża dawka wiedzy może Cię przytłoczyć i stracisz motywację do nauki.

Nierobienie notatek z lekcji.

Do nauki języka nie potrzebujesz stosu książek, do których i tak pewnie nie zaglądasz. Wystarczy jedna książka, w której znajdziesz objaśnienia z gramatyki oraz słownik. Resztę materiałów możesz zrobić własnoręcznie. Kup sobie jakiś duży kolorowy zeszyt (taki który tobie się podoba) i rób w nim własnoręczne notatki, wykresy, tabelki. Błędem jest nie robienie ręcznych notatek z każdej lekcji. Wiem to jeszcze z czasów szkolnych, że podczas zapisywania szybciej zapamiętujemy niż tylko słuchając biernie.

Uczysz się tylko poprzez Duolingo?

Nie tylko aplikacje na telefon! Niektórzy popełniają błąd ucząc się tylko z samych aplikacji na telefon. Aplikacje na telefon są pomocne, bo pomagają utrwalać systematyczność uczenia, a w nauce języka ważna jest systematyczność i regularne powtarzanie materiału. Najlepiej rozwieś karteczki z nowymi słówkami, wyrażeniami bądź odmiany czasowników na swojej tablicy przy biurku bądź na lustrze, a nawet na lodówce. W miejscu bardzo widocznym, aby utrwalać nowo poznany materiał.

Wymówki.

Kolejnym błędem jest zrzucanie odpowiedzialności za nasze niepowodzenia w nauce na kogoś innego bądź na coś. Uczysz się wyłącznie dla siebie i Ty jesteś odpowiedzialny kiedy i jak się uczysz. Kiedy planujesz naukę języka koniecznie zaplanuj stałą porę dnia, ponieważ jeżeli jednego dnia będziesz uczyć się rano, a drugiego wieczorem, a jeszcze kolejnego w południe, to pogubisz się i nie będziesz wiedział, czy już dzisiaj się uczyłeś.

Jak się uczyć, żeby się nauczyć języka?

Po powyższym wstępie o tym jak się nie uczyć, pora przejść do tematu jak właściwie uczyć się, żeby efekty były widoczne.

Rób ręczne notatki z każdej lekcji!

Najważniejsze są ręcznie robione notatki, dlatego warto kupić fajny zeszyt i go ozdobić wedle swoich upodobań. Jak wiesz z poprzedniego wpisu języka obcego można uczyć się w domu na youtube, ale to też jest lekcja, z której należy zrobić ręczne notatki. Do zapisanych ręcznie notatek w każdym momencie możesz zajrzeć i utrwalać swoją wiedzę. Dobrze jest układać własne zdania z nowo poznanymi słowami wtedy ćwiczymy język w praktyce i łatwiej będzie nam nawiązać konwersacje w obcym języku.

Podziel swoje notatki na kategorie.

Warto założyć segregator, gdzie wpinać będziesz swoje notatki bądź gotowe ćwiczenia pobrane z internetu. W robieniu notatek ważne jest, żeby były one kolorowe, podzielone na rozdziały i miały odstępy. Podczas uczenia się warto również dużo pisać w języku, którego się uczysz. Zapisuj daty, numery stron, bądź nawet krótkie opisy dnia.

Ustal stałą porę dnia na naukę.

Warto pamiętać, że uczysz się głównie dla siebie, dlatego nie porównuj się z innymi. Każdy jest inny i ma inne predyspozycje, jednym nauka idzie szybciej, a drugi będzie musiał poświęcić więcej czasu. Ważne, żeby się nie zniechęcać już na początku swojej drogi, bo sukces jest tylko dla wytrwałych. Pomocne w nauce będzie ustalenie w grafiku stałej pory, czyli czasu, który poświęcasz na naukę języka (ważne dla osób, które uczą się kilku języków jednocześnie).

Do zapamiętania! Ustal cel nauki, porę dnia, w której czujesz, że twój mózg jest gotowy na przyjęcie nowej partii materiału. Uczysz się wyłącznie dla siebie, a nie dla ocen.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pojedztam.pl
11 września 2020 21:43

U nas to przede wszystkim wymówki i brak chęci. Z tego powodu bardzo słabo znamy angielski, ale za to rosyjski doskonale 🙂

Ania
23 września 2020 13:08

Bardzo przydatne rady!
Szczególnie z ustaleniem celu!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x