Przejdź do treści

Alternatywne źródła energii dla domu.

alternatywne źródła energii

Słońce, wiatr, woda, biomasa i złoża geotermalne to odnawialne źródła energii. OZE to alternatywne źródła energii, które są coraz popularniejsze do ogrzewania domów w gospodarstwach jedno bądź wielorodzinnych.

Jakie są alternatywne źródła energii i czy OZE są niewyczerpalne? Dowiedz się jak czerpać energię do domu ze słońca bądź wiatru?

W gospodarstwach domowych mamy dużo urządzeń elektrycznych pobierających prąd, a ceny prądu nie są tanie i dlatego podpowiem wam w jaki sposób wykorzystać alternatywne źródła energii w domach jednorodzinnych. Czy inwestowanie w OZE jest opłacalne?

Wykorzystywanie OZE nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem, ponieważ ich zasoby odnawiają się w krótkim czasie. Zasoby pozyskiwane z kopalin powoli się zmniejszają i w przyszłości częściej będziemy korzystać z urządzeń napędzanych energią ze źródeł odnawialnych. Technologie oparte na źródłach odnawialnych zapewniają nie tylko wydajne ogrzewanie czy podgrzewanie ciepłej wody, ale również pozyskiwanie prądu.

Alternatywne źródła energii dla domu

Energia ze słońca

Energię promieniowania słonecznego najczęściej wykorzystuje się montując kolektory słoneczne bądź moduły fotowoltaniczne. Kolektory umieszczane są na dachach budynku i połączone są ze znajdującymi się wewnątrz budynku zespołem pompowo-sterowniczym oraz podgrzewaczem.

Systemy solarne znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych jak i ogromnych budynkach użyteczności publicznej. Urządzenia pozwalają zredukować zużycie energii na potrzeby ogrzania domu czy podgrzania wody użytkowej przy pomocy kotła gazowego, węglowego lub podgrzewacza elektrycznego.

Moduły fotowoltaniczne przetwarzają energię ze słońca na energię elektryczną za pomocą krzemowych ogniw, które wyłapują promienie słoneczne i zamieniają je na prąd stały. Za pomocą urządzenia jakim jest inwerter zostaje przekształcony na prąd zmienny, który trafia do naszych gniazdek. Energia wytworzona w ten sposób przez pojedyncze ogniwo jest niewielka, dlatego łączone są one w kilka modułów tworząc panele fotowoltaiczne. Zakładane są na dachach domów przy pomocy konstrukcji wsporczych, które zapewniają trwałość całej konstrukcji.

Energia z wiatru.

Siłę wiatru podobnie można przetworzyć na energię elektryczną. Produkcja energii elektrycznej w elektrowni wiatrowej odbywa się za pośrednictwem turbin wiatrowych napędzanych energią wiatru. Jest uważana za jedną z najbardziej ekologicznych. Do jej produkcji nie potrzeba żadnego paliwa. Niestety przydomowa elektrownia wiatrowa to rzadkość, ponieważ wydatki na zakup potrzebnych urządzeń są zbyt wysokie. Przeszkodą we wdrożeniu tego typu systemów stoi restrykcyjne prawo energetyczne, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na postawienie wiatraka na działce.

Złoża geotermalne.

Technologia geotermalnych pomp ciepła pozwala na ogrzewanie domu z wykorzystaniem energii cieplnej pochodzącej ze środowiska naturalnego. Działanie pomp ciepła opiera się na “wyciągnięciu” ciepła z otoczenia, a następnie oddania go przy wyższej temperaturze do budynku mieszkalnego. Pompa pobiera ciepło z otoczenia, dlatego nie potrzebuje żadnego paliwa, poza prądem niezbędnym do napędu sprężarki,

Ilość dostarczanej do pompy energii w postaci prądu jest kilkakrotnie mniejsza od ilości energii w postaci ciepła przekazywanego do pomieszczeń. Dzięki temu eksploatacja pompy jest o wiele tańsza niż korzystanie z kotła na olej czy gaz. Pobierana energia przez pompę jest przekazywana do systemu grzewczego, a na koniec wykorzystuje się na potrzeby ogrzewania wody użytkowej i pomieszczeń domu bądź chłodzenia budynku.

Biomasa.

Odnawialne źródła energii to także biomasa. Biomasa to wszystkie stałe lub ciekłe substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego ulegające biodegradacji, co pozwala spożytkować odpady i zagospodarować nieużytki.

Spalanie biomasy traktuje się jako neutralne dla środowiska naturalnego. Do atmosfery dostaje się tyle dwutlenku węgla, ile rośliny pochłaniały podczas swojego wzrostu. Do spalania biomasy w domach jednorodzinnych wykorzystuje się zarówno kotły na drewno oraz kotły na pelet z automatycznym podajnikiem paliwa, który pozwala na wygodne i sprawne użytkowanie tego urządzenia grzewczego. To ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych kotłów na węgiel.

Więcej informacji na: https://inzynieria.com, https://muratordom.pl

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk Tarachoń
Admin
20 kwietnia 2020 20:02

Chętnie zastosowałbym takie rozwiązanie, pytanie tylko, ile kosztują takie rozwiązania?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x