Przejdź do treści

Jak uratować naszą planetę? #BloggersHelpWorld

#bloggershelpworld

Problematyka ochrony środowiska obejmuje zasięg nie tylko lokalny, ale przede wszystkim globalny. Zmiany klimatyczne dotyczą całego świata. W jaki sposób przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska? Zainspiruj się i zobacz, jak inni dbają o środowisko, w którym żyjemy. #BloggersHelpWorld

Dołącz do akcji #BloggersHelpWorld, w której blogerzy pokazują jak zadbać o środowisko naturalne i czyste powietrze?

Ochrona środowiska obejmuje szeroki zakres działań na podstawie wszelakich ustaw i praw obowiązujących w danym kraju. Jednak ja chciałabym się skupić na tym, co przeciętny człowiek może zrobić, aby uratować naszą planetę.

Moda na ekologię zapoczątkował w 2. połowie XXw. kierunek filozoficzny zwany ekologizmem. Ekologizm podejmuje problemy ochrony środowiska oraz miejsca człowieka w świecie i wzajemne zależności między człowiekiem a przyrodą, które decydują w niewielkim przedziale czasu o jakości życia, a w dalszej perspektywie o warunkach przeżycia populacji ludzkich.

Zasada zrównoważonego rozwoju w praktyce.

Definicja ochrony środowiska wg ustawy – Prawo ochrony środowiska brzmi: podjęcie lub zaniechanie działań, umożliwiające zachowanie lub przywracanie równowagi przyrodniczej; ochrona ta polega w szczególności na: racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom, przywracaniu elementów przyrodniczych do stanu właściwego.

Realizacja zasady zrównoważonego rozwoju w praktyce polega między innymi na ustanowieniu środków prawnych zapewniających użytkowanie środowiska zgodnie z jego interesem ogółu mieszkańców. Ważne jest też określenie obowiązków poszczególnych podmiotów korzystających ze środowiska. Ważna jest również ochrona środowiska przez każdego mieszkańca oraz rozwijanie jego świadomości ekologicznej. I na tym ostatnim punkcie będę chciała się skupić w tym artykule, czyli co przeciętny obywatel może zrobić, aby pomóc uratować naszą planetę.

Segregowanie odpadów.

Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom polega na zapobieganiu lub ograniczaniu wprowadzania do środowiska substancji lub energii. Według ustawy o odpadach ogólna definicja czym są odpady to każda substancja lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do ich pozbycia się jest zobowiązany. Odpady dzielimy na komunalne, niebezpieczne, weterynaryjne, ulegające biodegradacji, medyczne i obojętne. Odpady komunalne to odpady powstające w gospodarstwach domowych, które należy segregować do odpowiednich pojemników. Nie wiem jak jest u was , ale u mnie opłata za odpady segregowane od nowego roku wynosi 17zł/osoby. Temat segregowania odpadów to dość obszerny temat na osobny artykuł, a dzisiaj dodam jedynie infografikę, co gdzie wrzucać, a czego absolutnie nie wrzucać.

Blogerzy inspirują jak ratować planetę? #BloggersHelpWorld

  • Nie marnuj wody! Są kraje, w których panuje susza i niedobory wody pitnej. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z pożarami w Australii, gdzie zginęło mnóstwo zwierząt, a nawet i ludzi oraz wiele zostało pozbawionych całego swojego dobytku. Dlatego kiedy myjesz zęby używaj kubka do płukania. Wybieraj częściej szybki prysznic niż siedzenie w wannie!
  • Oszczędzaj energię (prąd) – nie zostawiaj na noc urządzeń w trybie czuwania, nie ładuj telefonu kiedy śpisz.
  • Na zakupy zabierz własną torbę bawełnianą – ograniczaj używanie jednorazowych foliówek, które później rozkładają się latami.
  • Mniej znaczy lepiej. Nie kupuj co sezon nowych ubrań, których nie potrzebujesz. W modzie kieruję się minimalizmem, dlatego czasem noszę ubrania aż do ostatniego zdarcia;-) dopiero potem kupuję nowe. Lepiej robić w szafie porządki częściej niż raz w roku i wymieniać się z koleżankami bądź sprzedawać.
  • Nie kupuj papierowych książek. Wybierz wersje elektroniczną w postaci ebooka coraz bardziej popularnego. Jeżeli już kochasz zapach książki, to zachęcam do wypożyczenia z biblioteki.
  • Zasadź drzewo – w wyniku pożarów bądź nieuzasadnionej wycinki drzew maleje poziom zadrzewienia na świecie. Nie muszę przypominać wam z lekcji przyrody w szkole, że drzewa i lasy to zielone płuca Ziemi, bez wydzielanego tlenu nie było by nas. Dlatego jeżeli masz możliwość przyłączenia się do akcji „Zasadź drzewo” to zrób to.
  • Zbieraj kupy po swoim pupilu! Dość kontrowersyjny wątek, ale zbieranie psich odchodów to też działanie proekologiczne. Nie wiem jak jest na waszych osiedlach, ale na moim pomimo ustawionych tabliczek, to jednak mało osób się stosuje. Jedynie właściciele mniejszych psów zbierają kupki po swoich pupilach, bo niestety nie zauważyłam tego po większych psach, jak leżą tak dalej leżą i psują obraz środowiska. A jak jest u was?

Powyższy tekst został napisany w ramach Inicjatywy #BloggersHelpWorld serwisu Mocna Grupa Blogerów. Celem akcji jest pokazanie, jak żyć ekologicznie i oszczędniej, z myślą o dbanie o naszą planetę oraz dawania dobrego przykładu innym.

5 1 vote
Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x