Miłość drugiej osobie można okazywać na wiele sposobów. Inaczej miłość okazują kobiety, a inaczej mężczyźni. W związku ważne, aby dawanie i branie były utrzymywane na jednakowym poziomie. Poznaj 5 języków miłości według Gary’ego Chapmana.

Jak okazywać miłość w związku? Oto 5 języków miłości, za pomocą których można wyznać miłość bliskiej osobie.

Autor książki „5 języków miłości” Gary Chapman wyjaśnia jak okazywać miłość w związku, za pomocą 5 języków miłości. Jaką rolę w związku odgrywają magiczne słowa?

5 języków miłości – jak okazywać miłość w związku?

Wyrażenia afirmatywne, czyli słowa mają moc. Osobiście nie potrzebuję słownych zapewnień ani komplementów o tym, że ktoś mnie kocha. Jednak są osoby, które tego właśnie potrzebują. Dla takich osób naturalnym sposobem zapewnienia o miłości będą słowa. Komplementy odgrywają tutaj dużą rolę. Słowa mogą mieć charakter ośmielający, których czasami partner potrzebuje, aby dostać pozytywnego kopniaka, że jest komuś potrzebny bądź, że jego praca czy umiejętności są doceniane. Wyrażając miłość za pomocą słów użyjemy zazwyczaj uprzejmych słów, które będą miłe dla ukochanej osoby. Miłość nie przedstawia żądań, że coś chcemy wymusić na drugiej osobie, lecz prosi i wyraża to delikatnym łagodnym głosem. Miłość wie co to pokora. Jeżeli dla Twojego partnera słowa są ważne, to możesz powiedzieć mu „przygotowałeś bardzo smaczne jedzenie”, „naprawdę dobrze w tym wyglądasz”, „uwielbiam spędzać z tobą czas”.

Wspólne spędzanie czasu razem.

Czas, czyli wspólne spędzanie czasu razem. Dla takich osób rytuałem będzie godzinny spacer razem bądź wyjście na lunch albo wspólne spędzanie czasu wieczorem np. oglądając film. Są osoby, które spędzają bardzo dużo czasu razem, bo na przykład razem pracują, mają wspólne pasje. Wspólne spędzanie czasu scala ludzi ze sobą. Ja należę właśnie do tych osób, które chcą spędzać jak najwięcej czasu z drugą osobą. Czasami dni bycia ze sobą sam na sam też są potrzebne dla dobra związku. Kluczowym elementem jest tutaj skupienie uwagi na drugiej osobie, bo nie wystarczy przebywać ze sobą w jednym pomieszczeniu. W związku potrzebna jest komunikacja między partnerami, czyli umiejętność rozmawiania ze sobą o wszystkim. Kobiety zazwyczaj nie potrzebują rad, tylko tego, że zostaną wysłuchane przez partnera. W rozmowie utrzymuj kontakt wzrokowy, nie zajmuj się niczym innym, bądź bardziej skupiony na tym, co druga osoba ma Ci do powiedzenia. Nie przerywaj tylko pozwól dokończyć rozmówcy.

Prezenty i niespodzianki, czyli przyjmowanie podarunków. Osoby, u których dominuje ten język miłości będą robiły partnerowi drobne upominki i prezenty bądź niespodzianki, a zarazem będą oczekiwały tego samego od partnera. To mogą być liściki miłosne, słodycze czy kwiaty bez okazji. Niby drobny gest, a jaki miły i przyjemny.

Drobne przysługi, czyli na przykład ugotowanie obiadu, pozmywanie naczyń, posprzątanie mieszkania, to też forma wyrażania miłości. Już w początkowej fazie związku warto porozmawiać ze sobą o podziale obowiązków, czyli co, kto będzie robił.

Dotyk, czyli przytulanie i bycie bardzo blisko partnera. To moim zdaniem chyba najważniejsza część, która najbardziej zbliża partnerów, jeżeli oboje mówią tym samym językiem. Osoby, u których dominuje ten język wyrażania miłości będą chętnie brały drugą osobę za rękę, przytulały się. Dotyk to nie seks, choć prowadzi do zbliżenia się obojga partnerów. Dotyk to przytulanie, całowanie, bycie blisko obok partnera

Słowa przepraszam, dziękuję, proszę.

W związku potrzeba okazywania uczuć jest ważna, ale warto pamiętać także o 3 magicznych słowach, których uczyliśmy się już na etapie przedszkola. Miłość nie żąda, lecz prosi, dlatego warto nauczyć się używać słowa proszę względem partnera. Natomiast jeżeli partner wykona, to o co został poproszony, to podziękuj mu miłym słowem bądź gestem. Ostatnie słowo chyba najważniejsze i najtrudniejsze, bo gdy się pokłócicie to zazwyczaj nikt nie wie, kto ma pierwszy wyciągnąć rękę na zgodę. Należy pamiętać o tym, że nigdy nie należy iść spać pokłóconym – mówił o tym papież Franciszek. Dlatego zawsze warto ze sobą szczerze rozmawiać, w ten sposób unikniecie głupich sprzeczek czasami nawet o byle pierdołę.

5 1 vote
Ocena

Justyna

Nazywam się Justyna Jachołkowska. Pracuje zdalnie jako Wirtualna Asystentka, moją specjalizacją jest Content Marketing i wspieram biznesy w promowaniu marki w sieci.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x